Do czego służy listwa progowa? Czy łatwo jest ją zamontować?

listwa progowa

Listwa progowa to coś, nad czym warto się zastanowić podczas budowy lub remontu swojej nieruchomości. Sprawa nie jest bowiem oczywista, a na rynku jest kilka różnych rozwiązań. Czym się charakteryzują, jak je zamontować – o tym poniżej.

Listwy progowe w praktyce

W wielu przypadkach listwa progowa jest elementem niezbędnym do poprawnego wykończenia podłogi. Współcześnie takie produkty są wykonywane z metalu – przeważnie wysokiej klasy aluminium – lub tworzywa sztucznego. Montuje się je na łączeniu fragmentów przejściowych, chociażby, gdy parkiet przechodzi w płytki ceramiczne między salonem a korytarzem. Dzięki temu osiąga się łagodne przejście. Takie rozwiązanie pozwala również zamaskować przestrzeń dylatacyjną. A co to jest przestrzeń dylatacyjna? To miejsce, gdzie występuje rozdzielenie paneli podłogowych od punktów konstrukcji budynku (ściany, kominki, progi…) albo dużych mebli. Takie listwy w dobrej cenie można znaleźć tutaj: listwy.sklep.pl.

Niepozorna listwa progowa ma też olbrzymi wpływ na estetykę wnętrz. Te elementy doskonale komponują się z praktycznie każdym rodzajem dekoracji podłogowych. To oznacza, że możliwy jest szeroki wybór paneli, tworzyw ceramicznych i kamienia. Wykończeniowe listwy dylatacyjne występują w wielu wariantach kolorystycznych. Bardzo popularne są te, które imitują różne odcienie drewna. Szeroka rozpiętość stylistyczna pozwala na ogromną swobodę podczas planowania aranżacji wnętrz w domu, pensjonacie lub przestrzeni biurowej.

Listwy wykończeniowe – rodzaje i sposób montażu

Listwa wykończeniowa do podłóg dzieli się na 2 główne rodzaje. Pierwszym z nich są listwy płaskie przeznaczone do większości sytuacji. Stosuje je się, kiedy przejście między podłogami jest wyrównane w poziomie. Tego typu elementy przejściowe są często półokrągłe albo niemalże całkowicie płaskie. Drugim rodzajem list progowych są systemy najazdowe. Ich celem jest łagodzenie progów. Chodzi o wyrównanie poziomów między pomieszczeniami, w których występuje niewielka różnica wysokości podłogi. Taka sytuacja może mieć kilka przyczyn, niemniej wysokiej klasy listwa najazdowa pozwoli zminimalizować niedogodności. Ma to znaczenie podczas codziennego użytkowania, ponieważ takie wykończenie zapobiega ewentualnym potknięciom lub niszczeniu krawędzi podłogi. W sposób znaczący ułatwia też sprzątanie. Oczywiście listwy najazdowe w różnych rozmiarach również znajdują się w ofercie sklepu internetowego listwy.sklep.pl.

Jeśli chodzi o montaż listwy progowej, nie jest to zbyt skomplikowane zadanie. W gruncie rzeczy cały proces opiera się na odpowiednim przykręceniu listwy lub zastosowaniu kołków. Dana listwa progowa może być wyposażona w szynę, która znajduje się od spodu. Panele podłogowe zaś mogą mieć gotowe otwory, ale może też być tak, że trzeba będzie je nawiercić, aby pasowały do listwy. W związku z tym przy zakupie podłogowych elementów przejściowych należy się dokładnie upewnić, jaki system będzie odpowiedni do określonego miejsca. Konsultacje z fachowcem są więc wskazane.

Listwa progowa samoprzylepna

Dekoracyjna listwa podłogowa występuje również w formie samoprzylepnej. Jak sama nazwa wskazuje, można je przykleić w danym miejscu. To praktyczne rozwiązanie, ponieważ nie wymaga nawiercania otworów. Ma to jednak swoją cenę. Otóż system tego typu nie sprawdzi się w połączeniu z wykładziną lub tzw. podłogami pływającymi. Siłą rzeczy kołki zapewniają bardziej stabilne mocowanie, które w dodatku będzie trzymać latami. Polecamy wizytę na stronie listwy.sklep.pl, gdzie można sprawdzić więcej szczegółów technicznych.