Instalacja fotowoltaiczna typu off-grid – wady i zalety rozwiązania

Rynek instalacji fotowoltaicznych w Polsce stale się rozwija. Praktycznie podczas każdej przejażdżki po kraju można je zauważyć. Szczególnie w prywatnych domach ich popularność jest imponująca. Wizja darmowej energii w perspektywie kilku lat od inwestycji kusi wielu Polaków. Warto zastanowić się nad wyborem rodzaju instalacji przed zakupem.
Instalacja fotowoltaiczna typu off-grid – charakterystyka
Instalacja typu off-grid nie jest najczęściej spotykaną w Polsce instalacją fotowoltaiczną. Jest to system niepodłączony do sieci energetycznej. Na budowę instalacji typu off-grid składają się: baterie słoneczne, regulatory ładowania, inwertery oraz akumulatory. Zasada działania jest bardzo podobna do najczęściej spotykanej w Polsce instalacji on-grid: energia stała pozyskiwana z promieni słonecznych przepływa przez inwerter i zostaje przekształcona w prąd zmienny. Różnica polega na tym, że w instalacji on-grid nadwyżka energii przekazywana jest do sieci energetycznej, natomiast w instalacji off-grid nadwyżka zostaje zmagazynowana w akumulatorach. Instalację off-grid należy bardzo dobrze zaprojektować. Przede wszystkim musi zostać obliczone zapotrzebowanie na energię elektryczną gospodarstwa domowego oraz wielkość akumulatora. Następnie trzeba wybrać rodzaj akumulatora. Wyróżniamy:
- Akumulatory kwasowo ołowiowe – żelowe i AGM – Bezobsługowe, akumulatory żelowe lepiej znoszą głębokie rozładowania oraz czas oczekiwania pomiędzy rozładowaniem a naładowaniem niż akumulatory AGM. Oba typy akumulatorów posiadają projektowaną ilość 400 cykli przy pełnym 100% rozładowaniu.
- Akumulatory litowe – bezobsługowe, ilość cykli przy rozładowaniu 80% – 2500 cykli
Na podstawie danych o zapotrzebowaniu energetycznym dopasowywany jest również odpowiedni inwerter.
Instalacja fotowoltaiczna typu off-grid – zalety
Instalacja niepodłączona do sieci energetycznej pozwala na uniezależnienie się od dostaw energii. Ewentualne przerwy w dostępie do energii elektrycznej nie będą problemem, gdyż w takiej sytuacji będzie wykorzystywany jej zapas wytworzony wcześniej. System off-grid będzie także dobrym rozwiązaniem w miejscu, gdzie nie spędzamy większości czasu w roku, przykładowo w domku letniskowym. Instalacja będzie tworzyła prąd i magazynowała go w akumulatorze, a my w trakcie pobytu będziemy mogli z niej korzystać.
Instalacja fotowoltaiczna typu off-grid – wady
Pewną wadą systemu off-grid jest wysokość kosztów inwestycji. Ze względu na zastosowanie akumulatorów, których koszt znajduje się w przedziale od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych, inwestycja jest wyższa niż systemu on-grid. Należy także doliczyć do tego koszty eksploatacji instalacji — żywotność akumulatora to od 6 do 10 lat, w zależności od typu oraz warunków użytkowania. Warto jednak pamiętać, że inwestycja z biegiem czasu zwróci się, a jednorazowy wydatek może zostać obniżony, dzięki uczestnictwu w programach dotacyjnych.