Jaki nawilżacz powietrza wybrać? Ewaporacyjny czy ultradźwiękowy?

Zdrowe środowisko jest niezbędne dla Twojego zdrowia i dobrego samopoczucia. Suche powietrze w pomieszczeniach powoduje, że nasza naturalna wilgoć wyparowuje z naszej skóry. Może to również zwiększyć naszą podatność na infekcje dróg oddechowych.
Rozważ następujące kwestie, jeśli cierpisz na którekolwiek z tych schorzeń:
- Sucha skóra
- Podrażnienie oczu
- Suche gardło lub suche drogi oddechowe
- Alergie
- Częsty kaszel
- Krwawiący nos
- Bóle głowy
- Ból zatok
- Pękanie warg
Rozważ zakup nawilżacza, jeśli odpowiedziałeś „tak” na co najmniej jedno z tych pytań. Pokażemy Ci, jaki typ nawilżacza powietrza powinieneś kupić oraz jakie są zalety i wady każdego z nich.
Nawilżacze powietrza dzielimy na trzy rodzaje:
- parowy,
- ewaporacyjny,
- ultradźwiękowy.
Nawilżacz parowy
Nawilżacz parowy – Jest to najbardziej tradycyjny, ale… najmniej polecany typ. Dlaczego?
Obsługa tych urządzeń jest prosta. Ich działanie polega na zagotowaniu wody w zbiorniku nawilżacza. Zjawisko to jest dobrze znane w życiu codziennym. Działa na tej samej zasadzie, co czajnik elektryczny. Gorąca para wodna, która powstaje podczas podgrzewania wody, dostaje się do pomieszczenia przez dyszę wylotową i miesza się z powietrzem. Ogrzewa je. To nie jest dobre, przynajmniej w gorące letnie dni.
Należy również pamiętać, że nawilżacze parowe mogą powodować oparzenia. Trzymaj dzieci z dala od pary. Jeśli nadal nie jesteś przekonany do zakupu jednego z nich, najlepiej po prostu… wybierz inny typ. Urządzenie z technologią parową może być bardziej atrakcyjne niż niższa cena. Oszczędności mogą nie być zrealizowane, jeśli weźmiemy pod uwagę zużycie energii elektrycznej, które czasami może być kilkaset razy większe niż zużycie energii przez inne nawilżacze.
Nawilżacz ewaporacyjny
Nawilżacz ewaporacyjny, zwany również mechanicznym, wydaje się być lepszym wyborem. Wynika to przede wszystkim z neutralnej temperatury pary wodnej, która jest całkowicie bezpieczna i nie wpływa negatywnie na temperaturę w pomieszczeniu. Nawilżacz ewaporacyjny posiada filtr nawilżający, który po włączeniu wentylatora emituje cząsteczki wody do pomieszczenia. Parowanie wody jest bardzo ciche, co jest istotne dla rodziców z małymi dziećmi. Warto również zauważyć, że ten typ nawilżania występuje naturalnie w przyrodzie. Może to sugerować, że najlepszym rozwiązaniem będzie efektywny nawilżacz powietrza.
Nawilżacze ewaporacyjne mają swoje minusy. Po pierwsze, filtr, który jest głównym elementem całego systemu parowania, ma ograniczoną żywotność. Producenci zalecają wymianę filtra co najmniej co sześć miesięcy. Jest to dodatkowy koszt, ale jest to rzecz, której większość klientów nie bierze pod uwagę przy zakupie urządzenia. Filtr musi być odpowiednio traktowany – powinien mieć kontakt z wodą tylko wtedy, gdy powietrze jest nawilżane. Filtr nasączony wodą straci swoje właściwości, czyli mówiąc potocznie „śmierdzi” i może przynieść więcej szkody niż pożytku.
Nawilżacze ultradźwiękowe
Nawilżacze ultradźwiękowe są najbardziej zaawansowanym typem nawilżacza. Wykorzystuje on ultradźwiękowy oscylator o wysokiej częstotliwości, który rozbija wodę na niezwykle drobne cząsteczki. Ta metoda nawilżania jest skuteczna i bezpieczna. Mgiełka wodna, która wydobywa się z urządzenia jest chłodna, więc nie stwarza ryzyka poparzenia. Nie podnosi temperatury w pomieszczeniu. Nawilżacze ultradźwiękowe są bezkonkurencyjne pod względem głośności. Nawilżacz może pracować z głośnością porównywalną do szelestu liści, nawet przy najbardziej intensywnym użytkowaniu. Są to również jedne z najbardziej energooszczędnych urządzeń.
Jaki jest problem z nawilżaczami ultradźwiękowymi, pytasz? W internecie można przeczytać opinie, że nawilżacze ultradźwiękowe pozostawiają białe plamy na meblach. Jest to normalne z powodu mineralizacji, która występuje w wodzie mineralnej. Producenci zalecają, aby do nawilżacza wlewać przefiltrowaną lub destylowaną wodę, aby zapobiec niepożądanym cząsteczkom. Nowoczesne nawilżacze ultradźwiękowe posiadają filtr, który zmniejsza ilość związków mineralnych uwalnianych do pomieszczenia.