5 pomysłów na to, co zrobić ze starymi dywanami

dywan

Każdy produkt, choćby najlepszy, z czasem traci swoje piękno i funkcjonalność. Dotyczy to także dywanów. Jeśli posiadasz dywan, który nie nadaje się już do użytku i w związku z tym rozważasz jego wyrzucenie, wstrzymaj się! Zapoznaj się z naszymi pomysłami na to, co zrobić ze starymi dywanami – być może zainspirujemy Cię do dania im nowego życia. Zapraszamy do lektury!

Co zrobić ze starymi dywanami?

Zgodnie z rosnącym w siłę trendem, by rzeczy nie wyrzucać, a ponownie je wykorzystać proponujemy, co zrobić ze starymi dywanami, które posiadasz. Mimo, że nie są już piękne, można z powodzeniem dać im drugie życie. W jaki sposób? Oto garść pomysłów.

Stary dywan można wykorzystać w roli legowiska dla psa, jako posłanie w psiej budzie lub jej ocieplenie. Dywan można pociąć nożem do tapet i dopasować do potrzeb zwierzaka. Po pewnym czasie dywan będzie trzeba wyrzucić z uwagi na zużycie i zniszczenie, ale na pewno przez co najmniej jeden sezon posłuży Twojemu pupilowi. Nie masz psa? Nic straconego. Popytaj sąsiadów, znajomych i członków rodziny, czy nie zechcą przygarnąć Twojego dywanu dla ich zwierzaka. Możesz też zadzwonić do schroniska dla zwierząt i sprawdzić, czy przyda im się Twój stary dywan.

Stary dywan w służbie kocim pazurkom  

Dywan, który stracił swoje piękno i praktyczność, może na powrót stać się użyteczny. Wystarczy, że zaopatrzysz się w deseczkę, małe gwoździe, młotek i nóż do tapet. Nożem wytnij kawałek dywanu i przybij go do deski, a deskę zamocuj do ściany – w ten sposób otrzymasz tani i skuteczny drapak dla kota. Jeśli masz zacięcie artystyczne, możesz starym dywanem obić drapak o bardziej fantazyjnym kształcie i podarować go w prezencie zaprzyjaźnionym właścicielom kota lub podarować schronisku dla zwierząt. Ten sposób pozwoli Ci nie tylko dać dywanowi drugie życie, ale także uchronić meble przed kocimi pazurami. Same zalety!

dywan

Dywan w modzie

Stary dywan to kopalnia modowych inspiracji i możliwości. Jeśli umiesz i lubisz szyć, spróbuj swoich sił w pracach krawieckich z niezbyt grubą tkaniną dywanową. Najpierw dokładnie wyczyść dywan, odkurz go i wytrzep, a jeśli trzeba, wypierz. Tak przygotowany produkt możesz dowolnie pociąć i przekształcić, w co tylko chcesz! W modzie są na przykład oryginalne torebki handmade, sakiewki na pieniądze czy workowate plecaki. Jeśli Twój stary dywan jest cienki i dość elastyczny, świetnie sprawdzi się w roli tkaniny krawieckiej i pozwoli stworzyć Ci niepowtarzalne dodatki.

Stary dywan w nowej roli

Jeśli nadal zastanawiasz się, co zrobić ze starymi dywanami, to mamy dla Ciebie jeszcze dwa pomysły. Pierwszy z nich to dalsze użytkowanie dywanu w mniej reprezentatywnym miejscu. Choć dywan stracił już swoje piękno, nadal może być praktycznym elementem wyposażenia na przykład garażu. Taki dywan może służyć w nim jako wycieraczka lub miejsce do odkładania toreb z zakupami tak, aby nie stawiać ich na posadzce. Innym pomysłem na zagospodarowanie starego dywanu jest jego przycięcie i umieszczenie w bagażniku samochodu. Dzięki tej metodzie zyskasz darmową matę do bagażnika, która ogranicza przesuwanie znajdujących się w nim przedmiotów. Mata minimalizuje także ryzyko rozbicia szklanych pojemników z napojami czy żywnością podczas drogi ze sklepu.

Jeśli mimo naszych pomysłów nadal nie wiesz, co zrobić ze starymi dywanami i planujesz je wyrzucić, zrób to rozsądnie i z korzyścią dla środowiska. Zamiast po prostu umieścić dywan w śmietniku, wystaw go pod wiatą – być może ktoś go zabierze i da mu drugie życie. Innym pomysłem jest kontakt z firmą, która odbiera i utylizuje stare dywany – sprawdź, czy takie przedsiębiorstwo funkcjonuje w Twoim mieście.

Stary dywan, który przestał już cieszyć oczy, bywa kłopotliwy. Dzięki naszym wskazówkom być może zechcesz dać mu drugie życie. Taka decyzja sprzyja środowisku naturalnemu poprzez ograniczenie produkcji śmieci. Warto zastanowić się, co zrobić ze starymi dywanami, ponieważ tak, jak zaprezentowaliśmy, z powodzeniem można ich nadal używać w zmienionej formie lub w innej funkcji.

**************************

Więcej porad, wskazówek i inspiracji w temacie dywanów udostępniamy na naszej stronie
www.living-home.eu

Zapraszamy!