Cebulki kwiatowe – jak dbać o nie latem?
Piękny i zadbany ogród to marzenie każdego ogrodnika. Aby osiągnąć taki efekt, niezbędna jest jednak wiedza. Niektóre rośliny, np. cebulkowe, bywają bardziej wymagające w uprawie.
Nie oznacza to jednak, iż jest to zupełnie niemożliwe. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji staną się one ozdobą ogrodu. Szczególnej troski w okresie wakacji będą wymagać przede wszystkim bulwy. Jak zadbać o nie w okresie lata?
Czym są cebulki kwiatowe?
Cebulki kwiatowe, nazywane również bulwami, to przedłużenie łodygi rośliny, które znajduje się w ziemi. Bulwa ta ma również za zadanie zapewnić byt roślinie na wypadek nadejścia suchej lub zimnej pory.
Rośliny cebulkowe pochodzą z miejsc o klimacie tropikalnym. W związku z tym są one wrażliwe na wiatr i nie tolerują chłodu. Z tego też powodu bulwy tych roślin zazwyczaj sadzi się na przełomie kwietnia i maja.
Jako kwiaty ciepłolubne lubią również stanowiska nasłonecznione. Większość z nich należy również po przekwitnięciu kwiatostanu usuwać z ogrodu. Zimą wymagają one tzw. spoczynku, który powinien odbywać w miejscach, gdzie temperatura nie spada poniżej 10 stopni Celsjusza.
W zależności od gatunku ich uprawa nie wymaga zbyt dużego wysiłku, a dobrze posadzone i pielęgnowane cebulki kwiatowe potrafią się odwdzięczyć pięknym kwiatostanem jako dorodne już rośliny.
Kwiaty cebulowe kwitnące latem
Kwiaty cebulkowe pochodzą głównie z Ameryki Środkowej, Azji Płd. oraz Afryki. W klimacie umiarkowanym nieco trudniej jest je uprawiać. Są wrażliwe na chłód oraz susze. Potrafią jednak zaskoczyć swoim pięknym kwiatostanem, który może przybierać wiele kolorów jednocześnie.
Do najpopularniejszych kwiatów cebulowych należą m.in. frezje, irysy, kalie oraz lilie. Cebulki kwiatowe zasadzone na przełomie kwietnia i maja, staną się ozdobą ogrodu na przełomie lipca i sierpnia.
Z powodzeniem można cebulki jednak posadzić nieco wcześniej w doniczkach. Przesadzone w kwietniu do ogrodu, zaczną pokrywać się kwieciem już nawet w czerwcu. Należy jednak pamiętać o tym, by nie umieszczać cebulek kwiatowych na rabatach przed końcem przymrozków. W przeciwnym wypadku mogą się one nie przyjąć.
Wcześniej warto również dodatkowo nawieźć ziemię na grządce. Zastosowanie nawozu sprawi, że w trakcie zakwitania roślina przybierze bardziej spektakularnych rozmiarów. Może to ją również ochronić przed chorobami.
Pielęgnacja posadzonych cebulek latem
Jeśli chcemy mieć w ogrodzie piękne i zdrowe rośliny cebulowe, to podstawą są dobrej jakości cebulki. Takie można zamówić w sklepie https://cebule-kwiatowe.pl/, który oferuje zarówno cebulki wiosenne jak i cebulki jesienne.
Nie da się ukryć, że od tego, w jakim stopniu zadba się o cebulki, będzie miało wpływ na wygląd kwiatostanu. Dlatego też pielęgnację cebulek kwiatowych należy zacząć od tego, by odpowiednio zadbać o glebę.
Powinna ona być dobrze przepuszczalna, a jednocześnie wystarczająco wilgotna – na wypadek suszy, która może zdążyć się w trakcie lata. Dobrze jest również upewnić się, jaki odczyn posiada gleba w miejscu, w którym planuje się zasadzić cebulki.
Najkorzystniejsza dla cebulek jest ziemia o neutralnym odczycie. Cebulki kwiatów latem należy regularnie podlewać – o takich porach dnia, by nie doszło do ich poparzenia. Najlepiej więc nawadniać je o poranku lub późnym popołudniem –przed zapadnięciem zmierzchu. Nie można także zapominać i tym, że rośliny te nie tolerują nadmiaru wody.
Przekwitnięte cebulki – co z nimi zrobić?
Przekwitniętych cebulek kwiatowych pod żadnym pozorem nie należy wyrzucać! Będzie je można bowiem ponownie wykorzystać w ogrodzie. Trzeba będzie jednak poczekać z tym aż do kolejnej wiosny.
Co zrobić cebulkami kwiatów zimą? Zdecydowaną większość z nich należy wykopać przed nadejściem zimy. Pod żadnym pozorem nie można ich jednak usuwać z ziemi jeszcze przed przekwitnięciem kwiatostanu. Dzięki temu bulwy zdołają skumulować w sobie wystarczająca ilość minerałów, by przetrwać okres zimowania.
Zanim jednak zostaną one przeznaczone na kolejny sezon – dobrze jest się wcześniej upewnić, czy aby na pewno nie uległy one uszkodzeniu. Każda zaatakowana chorobą bulwa, może doprowadzić do zainfekowania pozostałych.
Cebulki należy również przechowywać w miejscach wolnych od wilgoci i temperatur poniżej 10 stopni Celsjusza. Co jakiś czas również dobrze jest sprawdzać, czy nie zostały one zainfekowane grzybicą. W przypadku choroby należy oddzielić zakażone części, a następnie je spalić.
Podsumowanie
Rośliny cebulkowe – mimo iż wymagające w uprawie, są tego jak najbardziej warte. Bogactwo kolorów oraz form, jakie oferują, rekompensuje wszelkie trudy związane z ich pielęgnacją. Otoczone odpowiednią opieką – staną się ozdobą ogrodu na wiele lat.
Dobrze zadbane cebulki kwiatowe można bowiem z powodzeniem ponownie po ich wykonaniu zasadzić. Wcześniej jednak należy otoczyć je odpowiednią opieką. Stosując się do powyższych wskazówek – będzie to jeszcze łatwiejsze.