Czujnik ruchu. Jaki wybrać – na podczerwień czy mikrofalowy?

czujnik ruchu

Rozwiązania z zakresu automatyki pojawiają się nie tylko w obiektach użyteczności publicznej, lecz coraz częściej także w prywatnych domach. Aby stworzyć inteligentny system, konieczne jest zainwestowanie w odpowiednie czujniki. Na rynku jest dostępnych wiele modeli takich produktów. Który wybrać – na podczerwień czy mikrofalowy?

Różnice pomiędzy czujnikiem PIR i mikrofalowym

Czujnik PIR, czyli podczerwieni, jest urządzeniem pasywnym. Działa on w oparciu o zmiany temperatury, dlatego w sytuacji, gdy dojdzie do takiego zjawiska, czujnik zinterpretuje je jako ruch. W ten sposób często dochodzi do „fałszywych alarmów” i przypadkowego włączania się systemów po wykryciu ciepła podobnego do tego, które wytwarza ludzkie ciało.

Czujnik mikrofalowy ma za zadanie wykrywać ruch na podstawie promieniowania elektromagnetycznego. Emitowane przez niego fale odbijają się od powierzchni i wracają do urządzenia. Jest to bardzo szybkie i skuteczne rozwiązanie, na które w żaden sposób nie wpływają zmiany temperatury. 

Czujnik ruchu na czarnej ścianie

Czujnik na podczerwień czy mikrofalowy – który jest lepszy?

Czujnik mikrofalowy czy na podczerwień? Takie pytanie zadaje sobie wielu właścicieli nieruchomości chcących zainwestować w inteligentne systemy. Każde rozwiązanie ma wady i zalety, dlatego przed wyborem warto przeanalizować własne potrzeby i oczekiwania. 

Czujniki mikrofalowe ograniczają liczbę fałszywych alarmów, choć niekiedy są zbyt czułe i reagują na najmniejszy ruch. Wyróżnia je szeroki zakres detekcji – mogą wykrywać ruch nawet przez ściany, co stanowi ułatwienie, gdy problemem są ograniczenia montażowe. Z drugiej strony, fakt, że czujniki mikrofalowe mogą odczytywać informacje przez cienkie ściany, a więc wykrywać ruch w innym pomieszczeniu, bywa utrudnieniem. 

Modele na podczerwień doskonale sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach i są niezawodne, nawet w przypadku błyskawicznego ruchu. Zużywają mniej energii niż modele mikrofalowe i są tańsze w eksploatacji. Mogą jednak się mylić w sytuacji, gdy w ich polu działania pojawi się np. samochód generujący ciepło. 

Jaki rodzaj czujnika wybrać?

Wybór odpowiedniego czujnika powinien zależeć od charakterystyki danego systemu i Twoich oczekiwań. Znaczenie ma też sposób i docelowe miejsce montażu Istnieją bowiem czujniki montowane na sufitach czy takie, które umieszcza się na ścianach.

Każdy rodzaj czujników ma swoje wady i zalety. Z tego powodu warto dopasować system do charakterystyki danego miejsca i docelowego zastosowania. Często znaczenie mają m.in. takie czynniki, jak ruch wywoływany przez wiatr czy drgania lodówki, które mogą uruchamiać bardzo wrażliwe czujniki mikrofalowe. Wówczas lepiej postawić na wariant na podczerwień – tłumaczy specjalista z firmy F&F. Sprawdź czujniki ruchu dostępne na: https://www.fif.com.pl/pl/24-czujniki-ruchu

Przed wyborem odpowiedniego czujnika warto więc skontaktować się ze specjalistami i dopytać, jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w konkretnej lokalizacji. Wówczas system będzie najbardziej funkcjonalny i dopasowany do Twoich oczekiwań.