Czy ogrodzeniowe panele ocynkowane trzeba malować?

ogrodzenie

Ogrodzenia zbudowane z powtarzalnych paneli stalowych instalowanych na metalowych słupkach to jedno z najpopularniejszych, trwałych, estetycznych, a przy tym stosunkowo tanich rozwiązań wykorzystywanych do zabezpieczania zarówno działek prywatnych, jak i przemysłowych. Panele ogrodzeniowe metalowe powstają z połączenia prętów pionowych i poprzecznych. W celu zabezpieczenia przed korozją, przed wprowadzeniem do sprzedaży, poddawane są ocynkowi, ewentualnie są malowane.

Ocynk paneli ogrodzeniowych

Cynkowanie elementów stalowych chroni przed korozją, dzięki czemu tak zabezpieczone konstrukcje bez obaw mogą być stosowane w przestrzeni zewnętrznej. Ocynkowany panel ogrodzeniowy metalowy może być wystawiony na bezpośrednie działanie wilgoci oraz innych czynników niszczących i w żaden dodatkowy sposób nie trzeba zabezpieczać go przed rdzewieniem. Cynkowanie wykonuje się jedną z dwóch metod. Ogniowo, poprzez zanurzenie w rozgrzanym, płynnym cynku lub galwanicznie, przy użyciu prądu elektrycznego, przez elektrolizę. Pierwsza metoda jest skuteczniejsza i w większym stopniu chroni przed korozją. Panele ogrodzeniowe metalowe poddane ocynkowi nie muszą być malowane, ale ze względów estetycznych można to zrobić. W takim przypadku konieczne staje się jednak zastosowanie specjalnego rodzaju farb na ocynk.

Malowanie ocynkowanych paneli ogrodzeniowych

W sprzedaży znajdziemy tzw. surowe panele ogrodzeniowe metalowe, które poddano jedynie ocynkowi oraz ich wersje malowane proszkowo, pokryte dodatkową warstwą farby, która nie pełni jednak funkcji ochronnej, a jedynie estetyczną. Pomalowany panel ogrodzeniowy metalowy jest zdecydowanie łatwiej dopasować do stylu aranżacji ogrodu i koloru elewacji budynku, wokół którego powstaje ogrodzenie niż jego surową, ocynkowaną wersję. Niemalowane, a jedynie ocynkowane panele wykorzystuje się zwykle do grodzenia nieruchomości o charakterze przemysłowym. Z takimi ogrodzeniami możemy spotkać się również w przestrzeni miejskiej. Stosuje się je do zabezpieczania zamkniętych osiedli, parków, ogródków działkowych, niekiedy nieruchomości komercyjnych – parkingów sklepów, lokali i urzędów.

Zastosowanie panelowego ogrodzenia metalowego w wersji ocynkowanej zwalnia z konieczności jego malowania, ale jej nie wyklucza. Ocynkowany panel jest dobrze zabezpieczony przed korozją, jednak jeśli chcesz poprawić jego estetykę i dopasować go do otoczenia, możesz zlecić jego pomalowanie. Ocynkowane panele najczęściej maluje się metodą proszkową z wykorzystaniem specjalnego rodzaju farb na ocynk.