Demontaż klimatyzacji. Dlaczego należy skorzystać z pomocy fachowców?

klimatyzacja

Klimatyzacja to nieocenione udogodnienie w gorące dni. Są jednak sytuacje, gdy należy wykonać jej demontaż, np. w przypadku prac przeprowadzanych na zewnątrz budynku lub wymiany urządzenia na nowsze. Wiele osób jest przekonanych, że demontaż klimatyzacji nie należy do trudnych zadań i mogą to wykonać samodzielnie. W tym artykule wyjaśniamy, jak przebiega demontaż urządzenia i dlaczego powinni się tym zająć wykwalifikowani fachowcy.

Jak przebiega bezpieczny demontaż klimatyzacji?

Przed przystąpieniem do prac niezbędne jest przygotowanie odpowiednich narzędzi przeznaczonych do montażu i demontażu klimatyzacji. Należą do nich m.in.: pompa próżniowa, butla przeznaczona do płynów, zawór serwisowy czy klucze dynamometryczne. Dzięki nim możliwe jest wyciągnięcie wilgoci i czynnika chłodzącego z układu, odłączenia urządzenia od układu klimatyzatora bez ryzyka poparzenia bądź upuszczenia czynnika czy odkręcenia mocno dokręconych rurek. W pierwszej kolejności należy wykonać odzysk czynnika roboczego z rurek klimatyzacji do specjalnie przeznaczonej do tego butli. Należy przy tym zakręcić zawór na cienkim przewodzie jednostki zewnętrznej i uruchomić urządzenie, a następnie włączyć chłodzenie. W tym czasie trzeba obserwować manometr i w momencie, gdy ciśnienie spadnie do zera, zakręcić zawór na grubej rurze jednostki zewnętrznej. Później przy pomocy kluczy dynamometrycznych, noży kołowych oraz pozostałych narzędzi zdemontować urządzenie.

Podczas demontażu klimatyzacji konieczne jest zachowanie należytej ostrożności, aby zapobiec bezpośredniemu kontaktowi czynników chłodzących znajdujących się w klimatyzacji ze skórą – dodaje specjalista z firmy DSTechnik.

Demontaż klimatyzacji a wiedza i doświadczenie fachowców

Zarówno montaż, jak i demontaż klimatyzacji powinien być przeprowadzony zgodnie ze sztuką i przez osoby dysponujące należytą wiedzą oraz doświadczeniem. Konieczne jest także posiadanie wszystkich niezbędnych, specjalnych narzędzi i materiałów. Ponadto wszelkie czynności wykonywane w zakresie urządzeń klimatyzujących, jak m.in. klimatyzatory typu Split, Multisplit czy VRF, mogą być wykonywane wyłącznie przez specjalistów posiadających certyfikat F-gazowy. Certyfikat ten upoważnia zarówno firmy, jak i poszczególne osoby do wykonywania działalności związanej z urządzeniami chłodniczymi, klimatyzacyjnymi i innymi zawierającymi F-gazy. Ponadto urządzenia te są zróżnicowane pod kątem budowy i wymogów instalacyjnych, przez co instalacja lub demontaż klimatyzacji również może mieć różny poziom trudności. W niektórych przypadkach może pojawić się konieczność kucia ścian czy wykonywania specjalnych rusztowań. Dodatkowo specjaliści zadbają o estetykę demontażu klimatyzacji i zadbają o to, aby wszystkie elementy były usunięte, a podczas zadania nie powstały żadne szkody.

Demontaż klimatyzacji – o czym trzeba pamiętać?

Na każdym posiadaczu klimatyzacji ciąży obowiązek rejestracji jej w Centralnym Rejestrze Operatorów, czyli CRO. Do wpisów, jakich należy dokonywać, zalicza się wszystkie czynności dotyczące urządzenia, jak jego serwisowanie, montaż czy likwidacja. Po demontażu klimatyzacji należy dokonać wpisu z dwóch czynności: „Odzysk” oraz „Likwidacja”. Jeżeli nie posiadamy żadnego innego urządzenia zawierającego F-gazy, możemy zamknąć kartę CRO. Następnie właściciel zdemontowanej klimatyzacji ma obowiązek jej utylizacji zgodnie z prawem. Można to zrobić oddając urządzenie do odpowiedniego punktu utylizacji, gminnych punktów wyznaczonych do ich zbiórki lub zostawić w sklepie wielkopowierzchniowym z urządzeniami elektrycznym i elektronicznymi. Jeśli przy zdaniu starego urządzenia zostanie nam wydana tzw. Karta Przekazania Odpadu, należy ją zachować na wypadek ewentualnej kontroli. Oddane przez nas urządzenie może nadawać się do recyklingu – odpowiednie oznaczenie znajdziemy w instrukcji obsługi lub na opakowaniu.