W jaki sposób ciąć glazurę? Niezbędne przyrządy

cięcie płytki ceramicznej

Przecinanie płytek ceramicznych jest praktycznie nieuniknione. Przed rozpoczęciem prac glazurniczych należy dokonać pomiarów pomieszczenia i precyzyjnie rozplanować ułożenie glazury. Najczęściej pełne płytki umieszcza się tam, gdzie są one najbardziej widoczne. Z pewnością podczas układania powierzchni glazurniczej konieczne będzie cięcie poszczególnych płytek, tak by wypełnić całą zaplanowaną przestrzeń. Tę czynność wykonuje się specjalnymi narzędziami. Przeczytaj, jak to zrobić i co jest potrzebne!

„Narzędzia do cięcia glazury – wyjaśnia specjalista z firmy Rolmasz, która sprzedaje sprzęt rolniczy i narzędzia – nie są ani szczególnie skomplikowane, ani bardzo drogie. W naszym sklepie można nabyć urządzenia, które pozwolą na precyzyjne i łatwe cięcie płytek ceramicznych. Podstawowym kryterium wyboru odpowiedniego urządzenia jest jego długość, która umożliwia przecinanie płytek o odpowiedniej wielkości. Większy przyrząd jest bardziej uniwersalny, natomiast mniejszy bardziej poręczny i wygodny w pracy. Wybór ten zależy jedynie od potrzeb glazurnika”.

Cięcie płytek za pomocą przecinarki do glazury

Najlepszym narzędziem, wykorzystywanym przez większość profesjonalnych glazurników, a także domorosłych fachowców są specjalne przyrządy do przecinania płytek ceramicznych. Są to ręczne przecinarki do glazury, zwane przez niektórych gilotynami lub glazarami. Składają się ze stabilnej podstawy, wykonanej z aluminium lub ze stali oraz z noża tnącego zespolonego z łamaczem. Pracują one na pojedynczej lub podwójnej prowadnicy. W dobrej klasy urządzeniach element tnąco-łamiący wyposażony jest w łożysko rolkowe, które ułatwia pracę. Płyta robocza przecinarek do glazury wyłożona jest techniczną mikrogumą, której zadaniem jest stabilizowanie płytki podczas przecinania. Niektóre modele mają dwie rozkładane podpory boczne, wykorzystywane podczas cięcia dużych płyt, metalowy kątownik nastawny, ułatwiający cięcia kątowe, a także laserowy wskaźnik. Emituje on wyraźną, dobrze widoczną, czerwoną linię, wzdłuż której należy przesuwać nóż tnący.

Na płytce ceramicznej należy narysować linię cięcia, a następnie ułożyć ją na przecinarce. W przecinarkach wyposażonych we wskaźnik nie ma konieczności trasowania linii na powierzchni płytek za pomocą ołówka lub mazaka, gdyż cięcie prowadzi się po linii lasera. Urządzenie ma kółko tnące, przy którego użyciu należy wykonać płytkie nacięcie wzdłuż oznaczenia. Następnie dociska się stopkę łamacza do powierzchni płytki i przełamuje ją wzdłuż zarysowania. Do wyrównania krawędzi płytki najlepiej użyć szlifierki kątowej z tarczą diamentową. Trzeba przy tym uważać, aby nie wyszczerbić i nie uszkodzić krawędzi płytki ceramicznej.

Inne narzędzia – inne techniki

Na rynku dostępne są bardziej zaawansowane urządzanie przeznaczone dla profesjonalistów. Są to stołowe przecinarki do glazury, pracujące na mokro, w których diamentowe tarcze napędzane są silnikiem elektrycznym. Miejsce cięcia nawadniane jest automatyczną pompką wody z możliwością regulacji wydajności. Woda chłodzi miejsce cięcia, a także zapobiega pyleniu.

Cięcie glazury można wykonać również bardzo prostymi narzędziami, za pomocą noża szklarskiego oraz szczypiec do glazury. Wystarczy zarysować płytkę rysikiem do glazury lub nożem szklarskim w miejscu przecięcia, a następnie używając szczypiec glazurniczych przełamać płytkę energicznym ruchem. Jeśli płytka przełamała się nierówno, to nierówności usuwa się pilnikiem wolframowym, a krawędź wygładza najlepiej szlifierką kątową z diamentową tarczą.

Dobre sklepy z narzędziami oferują bogaty asortyment narzędzi glazurniczych. Warto więc, przed ich zakupem skonsultować się z pracownikami sklepu i określić swoje potrzeby.