Dlaczego warto mieć w domu kieliszki kryształowe?

kieliszki kryształowe

W każdym domu znajduje się kilka zastaw stołowych. Jedną używamy wyłącznie od święta, drugą przy ważnej okazji rodzinnej, a trzecią na co dzień. Na specjalne okazje bardzo dobrze prezentują się kieliszki kryształowe i szklanki. Produkty te wyglądają efektownie i świetnie się z nich pije wino, szampana czy nawet zwykłą wodę. Można je nabyć przezroczyste i niebarwione albo też w różnych kolorach.

Kieliszki kryształowe efektownym elementem zastawy stołowej

Jeszcze tak niedawno mogliśmy spotkać się z kieliszkami kryształowymi oraz szklankami w wielu domach. Z pewnością będziemy pamiętać je podczas wizyty u dziadków. Później zostały zapomniane, ponieważ chętniej nabywane były różnego rodzaju szklanki i kieliszki w prostych i gładkich formach.

Obecnie możemy zauważyć coraz większe zainteresowanie różnego rodzaju naczyniami ze szkła kryształowego. Takie kieliszki prezentują się efektownie i idealnie wpisują się w aktualne trendy mody. Naczynia ze szkła pięknie wyglądają na specjalnych okazjach, uroczystościach rodzinnych czy podczas spotkań z przyjaciółmi.

W jaki sposób dbać o kieliszki kryształowe?

Kieliszki kryształowe wymagają właściwej pielęgnacji. Najczęściej spożywamy w nich wino, również likier czy szampana. Szkło, z którego produkuje się takie naczynia, cechują się niepowtarzalnym blaskiem, ale po każdym użytkowaniu należy je odpowiednie umyć.

W obecnych czasach producenci stosują wysokiej jakości materiały, dzięki czemu kieliszki i szklanki ze szkła kryształowego są niezwykle wytrzymałe. Umożliwia to ich mycie nawet w zmywarce, ponieważ dobrze znoszą wysokie i niskie temperatury. Ponadto odporne są na mechaniczne naprężenia.

Jakie są rodzaje kieliszki kryształowych?

W zależności od spożywanego napoju powinniśmy dobrać odpowiednią formę kieliszka kryształowego. Modele zaprojektowane do czerwonego wina mają pękaty kształt i zwężają się ku górze. Natomiast do białego wina czy różowego, kieliszki są niższe i mają mniejszą pojemność.

Kieliszek do szampana jest długi, wąski i smukły. Do wódki należy wybrać te mniejsze o bardzo małej pojemności od 20 do 60 ml. Kieliszki na nóżce albo bez posłużą nam także do degustowania nalewki albo likieru. Osoby, które spożywają koniak, powinny wybrać duże, ciężkie i okrągłe kieliszki kryształowe osadzone na krótkiej nóżce.

Jeżeli zdecydujemy się na kolorowe kieliszki, to będziemy mogli urozmaicić nakrycie stołu. Natomiast kryształowe szklanki posłużą nam do podawania drinków, piwa, napojów czy wody. Można je również wykorzystać do soków czy drinków ze słomką