Dobre szamba betonowe: od czego zależy ich jakość?

szamba betonowe

Mogłoby się wydawać, że trudno o konstrukcję prostszą niż szambo betonowe, jednak mówiąc o jego jakości, trzeba skupić się na trzech różnych aspektach: materiale, konstrukcji oraz montażu. Każdy z tych obszarów wymaga oddzielnego komentarza.

Szamba betonowe z dobrych materiałów – więcej niż normy

Istnieją określone normy branżowe, które precyzują z jakich materiałów i w jaki sposób wykonywać należy szamba betonowe. W teorii postępowanie zgodnie z normami powinno gwarantować odpowiednią jakość wykonania, natomiast w praktyce cały czas zdarza się, że gotowe szamba nie spełniają najwyższych standardów. Dobry producent szamb betonowych przykłada wielką wagę do tego, z jakich surowców są one konstruowane. Jest to ten etap, na którym najłatwiej popełnić błąd, najtrudniej go wykryć, a o naprawie właściwie nie ma mowy. 

Są w Polsce producenci szamb betonowych, którzy swoją renomę zbudowali właśnie na wykorzystywaniu najlepszego dostępnego materiału, czego najlepszym przykładem jest firma Szym-Bet. Czy ich produkty są droższe? Cóż, na pewno nie są najtańsze, ale solidna konstrukcja oznacza brak słabych punktów i potencjalnie dłuższą bezproblemową eksploatację.

Konstrukcja szamba jest kluczowa dla skuteczności

To, że szamba nie powinny przeciekać, wydaje się wymogiem oczywistym, natomiast nie zawsze udaje się mu sprostać. Skonstruowanie szamba wbrew pozorom nie jest banalne, ponieważ formowanie betonu w kształt zbiornika wymaga szczególnych narzędzi i kompetencji. Trzeba bowiem pamiętać, że nawet stosunkowo niewielkie szambo – powiedzmy 3 lub 6-metrowe – będzie poddawane naprawdę znacznym obciążeniom, które mogą powodować pewne odkształcenia lub powiększać niedoskonałości, jakie bez obciążenia wydają się nieznaczne.

Bez prawidłowego montażu, nie będzie prawidłowego działania

Wspomniane przed chwilą obciążenia sprawiają, że szambo betonowe, jeśli ma działać zgodnie z oczekiwaniami, musi zostać zamontowane w ściśle określony sposób. Tutaj poza naciskiem na ściany z zewnątrz, może pojawić się problem sił działających z zewnątrz i niezachowanie odpowiednich poziomów sprawi, że szambo będzie podatne na szybsze zużycie lub przypadkowe uszkodzenia. 

Zgoda, nie jest tu wymagana milimetrowa precyzja, natomiast trzeba przyłożyć zdecydowanie większą wagę do tego, w jaki sposób osadzane są szamba betonowe. Nawet puste mają one istotny ciężar i to może oznaczać, że po napełnieniu będą osiadały lub traciły poziom. Słabe jakościowo mogą w takiej sytuacji nawet pęknąć, ale i te lepsze będą mogły się odkształcać i z czasem tracić wytrzymałość.

Dopiero szambo betonowe, które jest wykonane starannie z materiału odpowiedniej jakości, jeśli będzie prawidłowo zamontowane, będzie osiągało faktycznie imponującą trwałość. Nie wolno poświęcić żadnego z tych trzech punktów, jeśli zbiornik ma spełnić swoją funkcję przez wiele lat.