Farba podkładowa zmieni Twoje podejście do malowania

Farba podkładowa zmieni Twoje podejście do malowania

Malowanie ścian nie zawsze przebiega po Twojej myśli? Zdarza się, że farba łuszczy się albo na powierzchni powstają zacieki i przebarwienia? W większości przypadków to wina złych przygotowań. Farba podkładowa pozwoli Ci uzyskać zdecydowanie lepszy efekt wizualny i ułatwić sobie pracę.

Dlaczego farba podkładowa jest niezbędna w każdym projekcie malarskim?

Malowanie ścian i sufitów pozwala w bardzo szybki sposób odmienić pomieszczenia nie do poznania. Nie zawsze musisz przy tym decydować się na standardowe wymalowania. Nowoczesne farby dekoracyjne gwarantują uzyskanie wyjątkowego wykończenia – od szlachetnych stiuków po sprawdzające się w stylu industrialnym efekty rdzy czy gwieździstej nocy. Gama możliwości jest naprawdę szeroka. Niezależnie od rozwiązania, które wybierzesz, musisz przygotować ściany do dalszej pracy. Nie będzie to możliwe bez odpowiednio dopasowanej farby podkładowej. Ten rodzaj farb wzmacnia strukturę ściany, wyrównuje kolor i sprawia, że ostateczny efekt wizualny będzie spójny i trwały.

Zaskakujące korzyści stosowania farby podkładowej

Jakie korzyści odniesiesz? Sprawdźmy na podstawie lateksowej farby podkładowej Francesco Guardi dostępnej w tym miejscu: https://fguardi.com.pl/lateksowa_farba_podkladowa_akwamaryna,pid-389.

Oto, dlaczego nie warto pomijać tego ważnego kroku:

 • Zwiększa przyczepność: farba podkładowa tworzy warstwę, która zwiększa przyczepność farby końcowej do podłoża. To szczególnie ważne w przypadku powierzchni o ograniczonej przyczepności, w tym chociażby płyt kartonowo-gipsowych czy malowania na wcześniejszych warstwach farby.
 • Wyrównuje podłoże: farba podkładowa do ścian umożliwia wyrównanie kolorystyki podłoża, co jest kluczowe, jeśli zależy Ci na uzyskaniu spójnego rezultatu. Bez podkładu różnice w barwie mogłyby wpływać na ostateczny wygląd powierzchni.
 • Zapobiega przebarwieniom: farba podkładowa minimalizuje ryzyko powstawania przebarwień i problemów z kryciem.
 • Optymalizuje zużycie farby dekoracyjnej: dzięki zastosowaniu profesjonalnego preparatu farba dekoracyjna zdecydowanie lepiej kryje, co zwiększa jej wydajność i znajduje przełożenie na koszty
 • Zapewnia trwałość wykończenia: farba podkładowa zagwarantuje wysoką jakość wykończenia i wydłuży czas użytkowania.
 • Ułatwia aplikację farb dekoracyjnych: choć zastosowanie farby podkładowej do ścian to dodatkowy krok podczas prac remontowych, w praktyce samo wykończenie będzie zdecydowanie prostsze i mniej pracochłonne.

Farba podkładowa: techniki aplikacji dla najlepszego efektu

Malowanie farbą podkładową jest naprawdę proste – pod względem zarówno przygotowań, jak i potrzebnych narzędzi nie będzie różnić się od standardowego malowania. Tym bardziej po prostu nie warto pomijać tej czynności. Co należy zrobić?

 • Przygotowanie powierzchni: przed przystąpieniem do pracy musisz upewnić się, że powierzchnia jest gotowa. Obejmuje to usunięcie kurzu, brudu, tłuszczu i innych zanieczyszczeń oraz uzupełnienie ubytków. W przypadku podłoży pylących, jak płyty kartonowo-gipsowe, należy użyć preparatu gruntującego.
 • Wybór narzędzi malarskich: najlepiej sprawdzi się wałek z krótkim runem lub pistolet natryskowy. Pomoże Ci to uniknąć pozostawienia na powierzchni ścian wyraźnie odznaczonej struktury, co mogłoby wpłynąć na ostateczny efekt.
 • Malowanie: nakładaj farbę podkładową równomiernie, zwracaj uwagę na ilość farby: nie powinno być jej ani zbyt dużo, ani zbyt mało.
 • Rozcieńczanie farby podkładowej: jeśli jest to konieczne, farbę podkładową można delikatnie rozcieńczyć wodą (do 5%), co ułatwi aplikację.
 • Czas schnięcia: Po nałożeniu farby podkładowej pozwól jej dobrze wyschnąć przed nałożeniem farby dekoracyjnej. Zazwyczaj wymaga to około 6 godzin, ale może się różnić w zależności od warunków.
 • Aplikacja kolejnych warstw: jeśli będzie to potrzebne, nałóż drugą warstwę farby podkładowej. Odczekaj 2–3 godziny po nałożeniu pierwszej.
 • Odpowiednie warunki: podczas malowania i schnięcia farby unikaj bezpośredniego działania promieni słonecznych i utrzymuj optymalną temperaturę oraz wilgotność w pomieszczeniu.

Przypadki, w których farba podkładowa jest absolutnie konieczna

O farbie podkładowej warto pomyśleć w każdym przypadku. To naprawdę świetny sposób na uzyskanie zdecydowanie lepszego efektu wizualnego i większej trwałości. Nie rezygnuj z niej przede wszystkim, jeśli masz do czynienia z podłożami o ograniczonej chłonności (np. karton-gipsy) czy wyrazistej strukturze, która mogłaby znaleźć przełożenie na zewnętrzną warstwę. Farba podkładowa jest również niezbędna w przypadku wykończeń wykorzystujących farby dekoracyjne. W znacznej mierze to właśnie od niej zależeć będzie ostateczny efekt, jaki uda Ci się uzyskać.