Farby odporne na plamy – jakie wybrać? Co wziąć pod uwagę?

farby do ścian

Farby odporne na plamy to rozwiązanie bardzo wygodne. I wręcz niezbędne w mieszkaniach, w których są małe (jak i większe) dzieci, a także zwierzęta, które po spacerze mogą zostawić na ścianie swój ślad. Malowanie ścian farbami, z których łatwo zmyć zabrudzenia, pozwoli nam dłużej cieszyć się estetycznym wnętrzem.

  1. Malowanie ścian – wybór farb – co wziąć pod uwagę?
  2. Farby odporne na plamy – co je charakteryzuje?

Malowanie ścian to dziś, dzięki nowoczesnym farbom, sposób na szybkie i skuteczne odnowienie wnętrz mieszkania czy też domu. A co ważne – sposób skuteczny i trwały. Dzięki farbom odpornym na plamy malowanie ścian nie będzie czynnością, którą będziemy musieli wykonywać za każdym razem, gdy ściana ulegnie zbytniemu zabrudzeniu. Nowoczesne farby odporne na plamy to rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy chcą długo cieszyć się estetycznymi czystymi ścianami i nie stresować się na co dzień stycznością ścian z dziecięcymi rączkami w czekoladzie czy ubłoconym psim ogonem.

Malowanie ścian – wybór farb – co wziąć pod uwagę?

Malowanie ścian wymaga wzięcia pod uwagę nie tylko wielkości pomieszczenia – tutaj istotny jest dobór kolorów, bo – jak wiadomo – jasne kolory pomieszczenie optycznie powiększają, a ciemne – pomniejszają. Ale nie tylko. Rodzaj farby należy dostosować także do rodzaju pomieszczenia i do tego, w jakim stopniu jego ściany są narażone na zabrudzenia. Na pewno farby odporne na plamy będą odpowiednie:

  • w kuchni,
  • w pokoju dziecięcym,
  • w korytarzu.

Malowanie ścian to także dobór farb do odpowiedniego podłoża. W przypadku farb odpornych na plamy wybór mamy ułatwiony, gdyż takie farby nadają się do ścian: cementowych, cementowo-wapiennych, gipsowych, gipsowo-kartonowych, a niektóre są przystosowane nawet do malowania tapet czy powierzchni drewnianych.

Farby odporne na plamy – co je charakteryzuje?

Farby odporne na plamy to takie farby, w które zabrudzenia nie wnikają zbyt głęboko (dzięki między innymi gładkości i braku porów powierzchni pokrytych tymi farbami). Dlatego też różnego rodzaju plamy łatwiej usunąć – i to wielokrotnie – bez obawy o to, że farba w danym miejscy wyblaknie, nawet jeśli użyjemy detergentów. Dzieje się tak również dlatego, że takie farby mają w składzie ceramiczne komponenty. Farby odporne na plamy to także zmniejszenie osadzania się na nich kurzu. Farby plamoodporne to farby lateksowe czy ceramiczne. Takie można znaleźć w ofercie: farby Śnieżka. Przed wyborem odpowiedniej warto zwrócić też uwagę na klasę odporności farby podczas szorowania na mokro. 

Farby odporne na plamy to inwestycja, która na pewno się zwróci, gdyż przez długi czas unikniemy ponownego malowania, gdy ściany będą brudne. Jedyny powodem do zmiany będzie to… że na przykład znudzi się nam kolor.