Indygo – intrugująca i przyciągająca barwa
Indygo to jedna z najbardziej niezwykłych barw, która łączy ciemnobłękitny odcień niebieskiego z nutami ultramaryny i fioletu. W przeszłości kolor był trudny do uzyskania, jego produkcja była kosztowna, produkty w kolorze indygo były zarezerwowane dla najwyższych klas społecznych. Obecnie indygo jest jednym z najbardziej popularnych i pożądanych kolorów, znajduje zastosowanie w modzie oraz projektowaniu wnętrz.
Jak uzyskuje się kolor indygo?
Przez wiele lat głównym źródłem barwnika indygo była roślina, tzn. indygowiec właściwy, który rośnie w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Proces uzyskiwania barwnika z rośliny jest skomplikowany i wieloetapowy. Liście indygowca są zbierane, a następnie zgniatane w celu uwolnienia soku. Sok zawiera glukozę, która zostaje przekształcona w barwnik indygo pod wpływem tlenu i fermentacji. Po fermentacji indygo wytrąca się w postaci osadu, który jest suszony i przetwarzany w łatwe do transportu kamienie. Dziś, do produkcji barwy indygo, stosuje się procesy chemiczne. Charakterystyczny niebieski barwnik wykorzystuje się m.in. do produkcji klasycznych dżinsowych spodni.
Charakterystyka i znaczenie koloru indygo
Indygo to kolor niezwykły, łączący w sobie kolor niebieski z nutą fioletu i ultramaryny. Takie połączenie daje wrażenie tajemniczości i elegancji. Kolor indygo kojarzy się z nocnym, letnim niebem oraz z egzotycznymi roślinami. W porównaniu do koloru granatowego indygo jest bardziej fioletowe i mniej ciemne. Barwa charakteryzuje się wysokim nasyceniem, ale nie jest przytłaczająca. Wykorzystanie koloru indygo we wnętrzach ma na celu stworzenie atmosfery sprzyjającej kreatywności i relaksowi. Ubrania w odcieniach indygo są eleganckie, dodają klasy, kojarzą się z luksusem. Kolor ma pozytywne działanie na organizm. Indygo wspomaga koncentrację, poprawia pamięć. Według hinduskich wierzeń indygo odpowiada za procesy poznawcze i percepcyjne, wiąże się ze zdolnościami parapsychologicznymi takimi, jak widzenie zjawisk pozazmysłowych.
Z jakimi kolorami łączyć indygo?
Odcienie indygo są piękne, wyraziste i intrygujące, ale z tego powodu trzeba rozważnie łączyć je z innymi kolorami. Bardzo popularne i lubiane jest połączenie koloru indygo z bielą. Powstaje spokojna i elegancka kompozycja, stosowana zarówno w aranżacji wnętrz, jak i w modzie. Kolejnym popularnym połączeniem jest indygo i szary. W ten sposób powstaje stonowana paleta kolorystyczna, idealna dla minimalistycznych i nowoczesnych projektów. Kolor indygo ładnie komponuje się również z zielenią i musztardową żółcią, dodając wnętrzu świeżości i spokoju. Nietuzinkowe, ale niezwykle ciekawe jest połączenie indygo z fioletem. Te dwa kolory mają ze sobą wiele wspólnego, pięknie wyglądają na ubraniach czy elementach dekoracyjnych.
Barwa indygo w modzie
Ciemny niebieski kolor występuje zarówno w modzie damskiej, jak i męskiej. Można go znaleźć na garniturach, wieczorowych sukniach, spodniach i dodatkach. Nie można zapomnieć o uwielbianych przez wszystkich jeansach w kolorze indygo. Wyraziste indygo ładnie komponuje się z klasycznym kolorem czarnym lub białym, ale barwa może również być zestawiona z innymi odcieniami niebieskiego, fioletowego czy szarego. Blue violet jest uniwersalny i pasuje do wielu typów urody. Warto jednak pamiętać, że ciemny odcień indygo może przytłaczać osoby o bardzo jasnej karnacji. Osoby o ciemniejszej skórze, mogą z powodzeniem nosić ubrania w barwie indygo w różnych odcieniach, od najciemniejszego do najjaśniejszego.
Indygo to niezwykły odcień niebieskiego, charakteryzujący się głębokim, fioletowym tonem. Przyciąga spojrzenie, nie pozwala oderwać wzroku. Kolor ma pozytywne działanie na organizm, wykorzystywany jest w koloroterapii. Warto poznać barwę indygo i przekonać się, jak pięknie i stylowo wygląda.