Jak działa laser krzyżowy?

laser krzyżowy

Układanie glazury, murowanie ścian, czy stawianie ścianek działowych łączy jedna rzecz, a mianowicie precyzja. Aby sprostać zadaniu i wspomniane czynności wykonać estetycznie i z dużą dbałością o szczegóły, należy wykorzystać urządzenie pomiarowe, a najlepiej laser krzyżowy. Jak działa taki sprzęt i czy warto go kupić? Przeczytaj odpowiedź w poniższym artykule.

Laser krzyżowy – co to jest?

Laser krzyżowy często nazywany jest też poziomicą laserową. Jednak w odróżnieniu od poziomicy, urządzenie to nie posiada libelli rurkowej. Linię prostą wyznacza wiązka laserowa, która emitowana jest z głowicy. Najbardziej podstawowy model posiada jedną głowicę – wówczas urządzenie wyświetla tylko jedną linię w zakresie własnej osi. Natomiast najbardziej praktyczne i popularne są lasery krzyżowe z trzema lub czterema głowicami. Wtedy sprzęt generuje trzy lub cztery płaszczyzny, które przecinają się pod kątem prostym. Ważnym elementem każdego lasera jest kompensator magnetyczny, który odpowiada za automatyczne poziomowanie. Do wykorzystania wszystkich możliwości takiego sprzętu przydadzą się także akcesoria, takie jak: statyw, statyw z wysięgnikiem, tyczka rozporowa, czujnik lasera, tarczka laserowa, czy okulary laserowe. Zwiększa to możliwości i sposób wykorzystania lasera, który wykorzystać można w wielu branżach, nie tylko budowlanej, ale także geodezyjnej, montażowej, wykończeniowej, czy nawet stolarskiej.

Do jakich czynności używać lasera?

Wśród wszystkich dostępnych urządzeń pomiarowych na rynku najbardziej wszechstronny jest laser krzyżowy, nazywany też często laserem budowlanym lub laserem do płytek. Dlaczego to najbardziej uniwersalny sprzęt do pomiarów? Przy pomocy lasera można wykonać różnorodne czynności takie jak: układanie płytek i glazury według wytyczonych linii, montaż drzwi i okien, malowanie ścian, wykonywanie ścianek z karton gipsu, wyznaczenie linii pod montaż instalacji elektrycznej, czy wodno-kanalizacyjne, ułatwia montaż mebli. Przy wykorzystaniu specjalistycznych akcesoriów tj. czujnik lasera i statyw można także układać kostkę brukową, wykonywać prace ziemne, czy nawet niwelować teren.

Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są lasery o różnych kolorach wiązki – czerwonej, zielonej i niebiskiej. Najtańszy, a zarazem najbardziej popularny jest laser czerwony. Wybierany jest najczęściej do remontów oraz wykończeniówki wewnątrz budynków. Taki laser widać na niewielkich odległościach do 10 m. W miejscu o dużym nasłonecznieniu wiązka lasera rozmywa się dla ludzkiego oka. Do prac na zewnątrz polecany jest raczej laser zielony lub laser niebieski – wiązki o takim kolorze są najlepiej dostrzegalne dla ludzi. Niestety cena takiego sprzętu jest wyższa, ale warto w niego zainwestować, gdyż laser będzie nam służył przez długie lata.

Przykładem profesjonalnego lasera krzyżowego przeznaczonego do wielu zadań jest laser krzyżowy Nivel System CL3D. Dostępny w wersji z czerwoną (CL3D) lub zieloną wiązką (CL3D-G). Przy jego pomocy w szybki sposób można wyznaczyć trzy punkty odniesienia w jednym momencie – pionowe i poziome przecinające się pod kątem prostym. Szczególnie polecany dla budowlańców, stolarzy, monterów, itp. Urządzenia pomiarowe takie jak laser krzyżowy, niwelator laserowy, czy teodolity można znaleźć w sklepie internetowym ze sprzętem budowlanym Maufer.pl. Wraz ze sprzętem otrzymujesz możliwość przedłużenia gwarancji u producenta, gdyż sklep Maufer jest autoryzowanym dealerem marki Nivel System.