Jak działają bariery optyczne DUOmetric?

bariery optyczne DUOmetric

Bariery optyczne są bardzo popularnymi rozwiązaniami stosowanymi w nowoczesnych zakładach produkcyjnych. Jakie cechy sprawiają, że są tak chętnie wybierane przez przedsiębiorców?

Kurtyny optyczne i bariery – rola i zastosowanie

Zanim opiszemy szczegółowo te urządzenia, to najpierw wyjaśnijmy, czym one właściwie są. Otóż pod tym pojęciem kryje się zestaw precyzyjnie umieszczonych naprzeciwko siebie nadajników oraz odbiorników, które mają za zadanie wysyłać wiązki promieniowania podczerwonego. Dodajmy, że sparowane ze sobą odbiorniki i nadajniki umieszcza się równolegle względem siebie. W ten sposób otrzymywana jest kurtyna, której przekroczenie skutkuje przecięciem wiązki światła i wywołaniem pożądanej reakcji. Efektem takiego przecięcia może być na przykład wywołanie sygnału alarmowego, lub też błyskawiczne wyłączenie maszyny w sposób w pełni automatyczny. I chociaż często pojęcie kurtyn optycznych i barier stosowane jest zamiennie, to jednak pod kątem technicznym są to nieco różne urządzenia. Mówiąc prościej, bariery optyczne składają się zazwyczaj z kilku lub kilkunastu czujników, mających za zadanie wykryć przejście wyłącznie większych obiektów (w tym ludzi). Kurtyny są natomiast bardziej skomplikowanymi konstrukcjami, które mogą wykrywać nawet bardzo niewielkie elementy.

Bariery optyczne od DUOmetric

Bariera optyczna typu LT ze zintegrowanym sterownikiem została zaprojektowana typowo z myślą o zastosowaniu w windach oraz bramach. To, co wyróżnia ten model, to duża prostota instalacji oraz wydajność. Umieszczone tu równoległe wiązki działają w całym obszarze monitorowania i zdolne są do wykrywania obiektów o wielkości powyżej 50 mm. Dzięki nowoczesnej konstrukcji w jednym urządzeniu umieszczono tutaj NPN i PNP na wyjściach push-pull. Dla zwiększenia użyteczności w barierach optycznych DUOmetric niewidoczny obszar został sprowadzony do minimum. Było to możliwe za pomocą optymalnego rozmieszczenia elektroniki odpowiadającej za emisję światła oraz analitykę. Szerokie możliwości konfiguracyjne pozwalają natomiast przystosować urządzenie do konkretnych potrzeb użytkowników. Inteligentna forma pozwala z kolei bardzo łatwo przystosować ten model do już wcześniej istniejących instalacji systemów wind wykorzystujących produkty DUOmetric. Całość uzupełnia jeszcze klasa ochrony na poziomie IP54.

Innowacyjne wybieranie funkcji przez okablowanie/polaryzację

Nowoczesne rozwiązania zastosowane w barierach optycznych DUOmetric umożliwiają włączenie różnych profili urządzeń przy pomocy zmiany polaryzacji napięcia zasilania. Jako przykład podać można tutaj, chociażby opcję sprawnego poruszania się pomiędzy obszarami monitorowania lub logiką przełączania NO/NC. Oczywiście przy pomocy modyfikacji poszczególnych profili urządzeń możliwe jest również aktywowanie innych przydatnych funkcji. Wspomniana funkcjonalność może być z powodzeniem wykorzystana na przykład do wprowadzania dynamicznych zmian w wybranych cechach urządzenia.

Podsumowanie

Jak widać po powyższym, bariery optyczne DUOmetric to dobry wybór dla poszukujących niezawodnego urządzenia takiej klasy i doceniających najnowsze zdobycze technologiczne w tym aspekcie.