Jak powinno wyglądać zagęszczenie gruntów?
![Jak powinno wyglądać zagęszczenie gruntów?](https://artadom.pl/wp-content/uploads/2023/07/pexels-aleksandar-pasaric-1238864-1024x683.jpg)
Zagęszczanie gruntów przed posadowieniem budynku może być konieczne, zdarza się, że bez tego, fundamenty zaczną się osiadać. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, czy zagęszczanie gruntów jest obowiązkowe i w jaki sposób przebiega ta procedura, czytajcie dalej, jeśli jesteście ciekawi.
Czy trzeba wykonywać zagęszczenie gruntów?
Zagęszczanie gruntów jest skomplikowane, niewielu inwestorów decyduje się na tego typu działania. Wielu inwestorów rezygnuje z badań geotechnicznych i od razu przystępuje do budowy fundamentów, czasem kończy się to tragicznie, budynek postawiony na powierzchni o słabej nośności może zacząć się osiadać. Dlatego przed przystąpieniem do robót budowlanych nad nową inwestycją, warto zlecić badania geotechniczne. Po badaniach geotechnicznych może okazać się, że ziemię trzeba odpowiednio zabezpieczyć, zagęszczenie gruntu zleć specjalistom Keller.
Jak przebiega zagęszczanie gruntów?
Grunty można zagęszczać na kilka różnych sposobów, wybór odpowiedniej metody będzie zależny od rodzaju gruntu. Do zagęszczania gruntu wykorzystuje się m.in.
kolumny kamienne, żwirowe, kolumny cementowo-gruntowe, ale także pale przemieszczeniowe czy pale CFA.
Zagęszczanie dynamiczne
Zagęszczenie dynamiczne wykonuje się za pomocą dźwigu, ubijaka o masie do 30 ton, który jest opuszczany na ziemię. Uderzenia pozwalają zwiększyć zagęszczenie sypkiego gruntu, przez co się on bardziej zbija. Zagęszczanie dynamiczne pozwala zlikwidować pustki i kawerny gruntowe. W zależności od warunków możliwe jest poprawienie warunków geotechnicznych do tego stopnia, że posadowienie bezpośrednie będzie możliwe do wykonania.
Zagęszczanie gruntu wibroflotacją
Przy szybkich gruntach dobrze sprawdza się wibroflotacja, która pozwala wyrównać teren i podwyższyć wskaźnik zagęszczenia. Urządzenie wibrujące zagłębia się w grunt, jest on zagęszczany od dołu, dzięki czemu zmniejsza on swoją porowatość. Po przeprowadzeniu wibroflotacji konieczne jest wyrównanie gruntu.
Zagęszczanie jet-grouting
Jet-grouting, czyli iniekcja strumieniowa polega na mieszaniu gruntu zaczynem pod wysokim ciśnieniem. Z tej metody zagęszczania gruntu korzysta zarówno budownictwo lądowe, jak i wodne.
Zagęszczanie gruntu palami przemieszczeniowymi
Pale przemieszczeniowe również wykorzystuje się do konsolidacji gruntu. Ta metoda sprawdzi się zarówno na gruntach sypkich, jak i spoistych. Zastosowanie pali przemieszczeniowych zagęszcza podłoże.
Zagęszczanie gruntu metodą CFA
Zagęszczać grunt można jeszcze także poprzez wwiercanie kolumn CFA. W centralnej części maszyny wwiercającej znajduje się przewód, który umożliwia wtłoczenie betonu do ziemi, który przybiera formę kolumny. Z tej metody korzysta się, kiedy budowa przeprowadzana jest w bliskim sąsiedztwie z innymi budynkami.
Zagęszczanie gruntu jest niezwykle ważne przy różnego rodzaju pracach budowlanych. Bez odpowiednich warunków gruntowych, posadowienie budynku może okazać się trudne, co więcej, brak spoistego gruntu wiąże się z ryzykiem osadzenia budynku.