Jak urządzić mieszkanie w stylu kolonialnym?

Meble

Jeśli marzy Ci się dom lub mieszkanie, którego aranżacja stanowić będzie oryginalną mieszankę egzotyki i angielskiej elegancji, wybierz styl kolonialny. Wnętrza urządzone w tym właśnie stylu, to przede wszystkim wyrazisty, niebanalny efekt, przywołujący na myśl dalekie podróże skąpane w wytworności i w pełni wygody. Jak jednak stworzyć taką aranżację? Kluczowy będzie dobór mebli. Podpowiadamy, jakie wyposażenie pozwoli wprowadzić do wnętrz styl kolonialny.

Meble indyjskie czy kolonialne?

Współczesny styl kolonialny perfekcyjnie miksuje barwny orient z wiktoriańską klasyką, czy też inspiracje Dalekiego Wschodu i europejską elegancję. Doskonałym odzwierciedleniem takich zestawień są przede wszystkim meble kolonialne, które stanowią w zasadzie główną oś aranżacji. Przyglądając się im bliżej, od razu zauważymy dlaczego – meble w tym przypadku wyróżniają się konkretnymi cechami, których nie sposób pomylić z jakimkolwiek innym stylem. Dodatkowo, jeśli zdecydujemy się na meble indyjskie, lub te w stylu balijskim, pójdziemy o krok dalej w kolonialnej aranżacji. Meble indyjskie wyróżniają bowiem nieco bogatsze, a tym samy wyrazistsze zdobienia.

No dobrze. Po czym jednak konkretnie poznamy, że meble osadzone są w stylu kolonialnym, indyjskim, czy balijskim? Cechą wspólną wyposażenia będzie z pewnością materiał, z jakiego są wykonane. Tradycyjnie jest to drewno egzotyczne, takie, jak palisander, drewno teakowe, czy mango. Trzeba jednak podkreślić, że mamy obecnie do wyboru również meble wykonane z naszych rodzimych gatunków, czyli sosny, czy dębu. Te bywają po prostu łatwiej dostępne. Jakością wykonania, trwałością i solidnością nie ustępują jednak wyposażeniu wykonanemu z gatunków egzotycznych.

Ozdobne detale na meblach

Zarówno bogatsze w zdobieniach meble indyjskie, jak i bardziej klasyczne meble kolonialne wyróżniają się przede wszystkim masywną formą. Ta łączy się najczęściej z ciemnymi odcieniami drewna, stąd też efekt aranżacyjny jest tutaj wyjątkowo wyrazisty, a wyposażenie stanowi centralny element dekoracyjny wnętrza. Takie właśnie propozycje mebli znaleźliśmy na https://www.meblekolonialne24.pl/. Stoły i stoliki, ławy, regały i ramy łóżek wykonane z doskonałej jakości mango, palisandru, czy akacji, w odcieniach złotobrązowych z kontrastującymi ciemnymi pasami, w odcieniach czerwonobrązowych, czekoladowych, czy głębokiej szarości.

Egzotyczne drewno, ciemny kolor i ciężka, masywna forma to główne wyznaczniki mebli utrzymanych w stylu kolonialnym. Warto dodatkowo pamiętać, że najlepsze propozycje w tym przypadku to wyposażenie tworzone tradycyjną, ręczną techniką wykonania. Równie istotną kwestią będzie komfort użytkowania mebli, na który mają wpływ design oraz poszczególne elementy wyposażenia, jak materiały w meblach tapicerowanych. Do wyboru mamy tutaj najczęściej wysokogatunkową skórę oraz grube tkaniny, wyróżniające się równie wysoką jakością. Decydując się na materiałową tapicerkę można nieco rozszerzyć paletę kolorystyczną wyposażania, np. o ciemne, “brudne” zielenie, czy też przygaszone kolory ziemi.

Stylowe dodatki do mieszkania- dywany, lampy, parawany

Styl kolonialny to egzotyczne drewno, ale i naturalne tkaniny, jak len, bawełna, czy jedwab. Dodatkowo, w kolonialnych wnętrzach często spotykamy fotele, krzesła, bądź sofy ze skórzanym obiciem, zatem w kwestii materiałów mamy rozwiązania naturalne i najbliższe oryginałowi. Sięgamy po te propozycje, które nawiązują bezpośrednio do stylu kolonialnego, jaki powstał w XIX wieku.

Do wspomnianej palety kolorystycznej z powodzeniem możemy dodać nasycone czerwienie i bordo oraz wprowadzające do wnętrz ciepło pomarańcz i żółty. Kolory te doskonale współgrają z orientalnymi wzorami, wśród których najczęściej spotykamy motywy roślinne i zwierzęce oraz zdobienia etniczne. Tkaniny obecne są tutaj niemal wszędzie. Doskonałą propozycją będzie zatem miękki, nasycony barwami dywan, stylowy parawan, czy elegancka lampa z abażurem.

Osobom, które lubią oryginalne, efektowne aranżacje z pewnością przypadną do gustu kolonialne dekoracje. Mogą to być orientalne plecionki, wspomniane już klimatyczne parawany, czy też rzeźby – tutaj często przedstawiające egzotyczne zwierzęta, np. słonie.