Jak wprowadzić w ruch prasę zgniatającą, czyli słów kilka o mechanice gazów i płynów

prasa zgniatająca

Przemysłowe prasy do zgniatania mają jeden cel: zmniejszyć ilość zalegających odpadów. I nie ważne, czy są nimi odpady papierowe, produkty z tworzywa sztucznego, czy też elementy stalowe. Prasy do odpadów stalowych są bardzo ciekawymi urządzeniami, które są w stanie wygenerować wystarczająco dużą moc, by zmniejszyć objętość zgniatanego detalu nawet o 90 procent!

Ośrodek roboczy — powietrze lub ciecz

Tak duża siła pras zgniatających nie bierze się znikąd. Wręcz przeciwnie — całość układu jest napędzana za pomocą siły ośrodka. Tak, czynnikiem wprawiającym to urządzenie w ruch nie jest prąd, lecz ośrodek roboczy. Zależnie od wariantu maszyny może być nim sprężone powietrze lub ciecz. Warto zauważyć, że hydrauliczna prasa do zgniatania jest bardzo rzadko wykorzystywana przez obiekty handlowe i przemysłowe. Jej siła nacisku jest po prostu niewspółmiernie duża do zadań, przed którymi stoi prasa zgniatająca. Dlatego większość typowych, przemysłowych pras jest wprowadzana w ruch za pomocą gazu, czyli pneumatycznie.

Zasada działania i brak prądu…

Zasada działania prasy jest bardzo prosta. Składa się ona z komory zgniatania, wewnątrz której umieszcza się metalowy element (odpad). Następnie zamyka się specjalne drzwi metalowe i włącza maszynę. Po uruchomieniu sprężarki tłok urządzenia opuszcza się, a gdy dociera do komory, zgniata wszystko, co znajduje się na jego drodze. W niektórych maszynach pozostałości metalowego odpadu są przenoszone do specjalnego pojemnika, by następnie operator maszyny mógł je stamtąd łatwo usunąć. Całość odbywa się dość szybko i cicho, co jest możliwe dzięki odpowiednio skonstruowanej obudowie maszyny zgniatającej.

Sprężarka — klucz do sukcesu

Zdecydowana większość pras wyposażona jest we własną sprężarkę. Dzięki temu operator nie musi podłączać do korpusu maszyny dodatkowego urządzenia. Sprężarka jest często doposażona w zbiornik, którego zadaniem jest utrzymanie w miarę stałego ciśnienia wewnątrz układu. Prasy zgniatające marki Wikoma są dostosowane do pracy z różnymi rodzajami pojemników metalowych. Najczęściej są to wiadra i opakowania po różnego rodzaju materiałach budowlanych i wykończeniowych. Zgniecenie ich do zaledwie 10 procent objętości początkowej pozwala jeszcze efektywniej zarządzać dostępnymi odpadami, a także prowadzi do zmniejszenia kosztów ich późniejszego wywozu.

Urządzenia do zgniatania elementów stalowych nie mogą być zasilane prądem. W przeciwnym razie pobór energii elektrycznej byłby zbyt duży, co w konsekwencji mogłoby doprowadzić do zniszczenia urządzenia.