Jak wybrać dobry okap kuchenny?
Dobry okap to niezbędny element każdej kuchni. Urządzenie chroni meble i ściany, pozwalając na ochronę przed wilgocią i zabrudzeniami. Pomaga także utrzymać czystość na bieżąco podczas gotowania i smażenia, dzięki czemu tłuszcz nie osadza się na meblach i ścianach. Szukając idealnego modelu do naszej kuchni, warto poznać kilka zasad.
1. Jakie są typy okapów?
2. Co wziąć pod uwagę, wybierając okap kuchenny?
Jakie są typy okapów?
Na rynku znajdziemy kilka typów okapów kuchennych. Rodzaj uniwersalny to najprostszy model. Zazwyczaj to prostokątne puszka o rozmiarze 50/60 cm szerokości, którą montuje się pod szafkę lub do ściany. Taki okap pracuje w formie wyciągu, oddając powietrze kominem na zewnątrz budynku lub jako pochłaniacz, oddając powietrze z powrotem do kuchni. Większość modeli steruje się mechanicznie poprzez przycisk lub przesuwany suwak. Ich wydajność jest dość niska, dlatego nadają się do mniejszych kuchni.
Innym typem jest okap teleskopowy, który jest częściowy zabudowany w szafie, ale jego dolna część wystaje poza mebel. Ich wydajność jest przeciętna i nadaje się do małych kuchni. Wymagane jest wyprowadzenie rury do komina, ponieważ w innym przypadku sprzęt nie będzie działał. W celu uruchomienia okapu trzeba go wysunąć. Okap meblowy to rodzaj okapu teleskopowego. W tym przypadku okap nie wystaje spod szafki, ponieważ jest w pełni zabudowany w meblu. Sprawdza się idealnie w małej kuchni, gdzie można używać szafkę i okapu nie widać.
Okap kominowy to model montowany do ściany, jeśli nie chcesz montować szafki nad płytą. Występuje w wielu wersjach, o kształcie rury, odwróconej literze T, pochylony w kierunku płyty czy retro. Wyróżniającą marką, oferujące okapy tradycyjne w stylu retro jest Lofra. To włoskie przedsiębiorstwo założone w 1956 roku, które zaczęło działalność przerabiając materiały pozostałe z wojny na kotły. Obecnie produkuje eleganckie produkty AGD. Warto zapoznać się z ich ofertą.
W przypadku kuchni wyspowej istnieje model dopasowany do tego typu kuchni. Takie okapy montuje się do sufitu. Są stosunkowo drogie i mało popularne na polskim rynku. Cechują się dużą wydajnością i są sterowane podwójnie po obu stronach wyspy.
Co wziąć pod uwagę, wybierając okap kuchenny?
Pierwszym aspektem jest wydajność okapu, którą się mierzy w metrach sześciennych na godzinę. Do obliczenia trzeba pomnożyć wielkość kuchni wyrażoną w m3 razy 9 dla biegu na średnich obrotach i razy 12 dla maksymalnego biegu.
Kolejnym aspektem jest rozmiar okapu. Na rynku można znaleźć wiele rozmiarów, od 40 cm do 120 cm szerokości. Standardem jest 60 cm, które jest typowy rozmiarem szafki. Rozmiar dobiera się do płyty lub kuchni wolnostojącej i powinien być szerszy od wybranego sprzętu.
Pod uwagę warto wziąć także głośność okapu. Nie powinna ona przekraczać 50dB, jednak wiele modeli przekracza tę wartość. Im wydajniejszy okap, tym jest głośniejszy. Także głośność zależy od biegu, którego używamy. Można rozważyć zamontowanie silnika zewnętrznego, który umieszcza się w innym pomieszczeniu lub na zewnątrz. Dzięki temu urządzenie działa bezgłośnie.
Ostatnią kwestią jest design kuchni. W zależności od typu okapu będzie pasował on do innego wystroju. Standardowe modele prezentują się idealnie w kuchniach minimalistycznych. W kuchniach skandynawskich warto postawić na okap skośny. W kuchniach otwartych stosuje się okapy wyspowe. W kuchniach, w których chcemy okryć sprzęt warto wybrać okap do zabudowy. Sprawdza się idealnie w kuchni w stylu prowansalskim czy angielskim.