Jak wybrać odpowiednią bramę garażową?

brama garażowa

Przy wyborze odpowiedniej bramy garażowej warto zwrócić uwagę na trzy aspekty: bezpieczeństwo, izolację ciepła oraz design. Bramy garażowe powinny mieć przede wszystkim solidną konstrukcję zapewniającą ochronę i wygodę oraz pozwalać na utrzymanie odpowiedniej temperatury zarówno w garażu, jak i w pomieszczeniach do niego  przylegających.

Aspekt wizualny jest też dość istotny, ponieważ sam garaż, jak i brama mają istotny wpływ na estetykę całego domu. Warto jednak pamiętać, że design nie powinien przysłaniać praktycznych zastosowań takiej bramy.

Przed zakupem warto zastanowić się, jaka brama garażowa będzie najodpowiedniejsza dla nas.

Bramy garażowe segmentowe

Dobrym rozwiązaniem są bramy garażowe segmentowe, czyli takie zbudowane z paneli przesuwnych. Bramy tego rodzaju pozwalają na zaoszczędzenie przestrzeni na zewnątrz garażu i umożliwiają parkowanie samochodu tuż przed samą bramą. Jest to z pewnością dobra opcja dla kogoś, kto ceni sobie wygodę.

Brama garażowa z napędem

Kolejną ciekawą alternatywą jest brama garażowa z napędem. Dzięki automatycznemu zamykaniu możemy być pewni, że do garażu nie dostanie się nikt nieproszony, a także unikniemy wysiadania z auta podczas niesprzyjających warunków pogodowych (np. w czasie deszczu lub śniegu).

Jaka szerokość bramy będzie odpowiednia?

Istotnym aspektem jest także wymiar takiej bramy. Na rynku są obecnie dostępne bramy garażowe o szerokości od 180 do 600 cm (podwójna), a ich wysokość waha się od 200 do 350 cm. Należy dopasować te parametry do swoich wymogów. Jeśli ma to być garaż jednostanowiskowy, to brama powinna mieć około 230 cm szerokości i 200 cm wysokości (chyba że mamy auto o większych rozmiarach).

A co, jeśli zależy nam na dwóch stanowiskach?

Wtedy szerokość powinna wynosić minimum 500 cm. Dobierając szerokość, powinniśmy też pomyśleć o bezpieczeństwie i umiejętnościach kierowców, mających w przyszłości korzystać z garażu. Dla osób, które niezbyt pewnie czują się za kierownicą, polecamy wybrać nieco szerszą bramę. Unikniemy wtedy niepotrzebnego stresu oraz zahaczania lusterkami o krawędź.

Kiedy montować bramę garażową?

W momencie gdy mamy wybrany już rodzaj i wymiar, musimy zastanowić się, kiedy montować bramę garażową – w trakcie budowy czy też może po wykończeniu garażu? To ważne zagadnienie, któremu warto poświęcić więcej uwagi.

Istnieją dwie szkoły. Jedna mówi, że montaż bramy należy zacząć jak najwcześniej, tzn. gdy tylko proces budowy garażu na to pozwoli. Wtedy z przestrzeni garażowej można zrobić składzik materiałów budowlanych. Jednak jest to tak naprawdę jedyna zaleta tej opcji, ponieważ w trakcie budowy brama narażona jest na zabrudzenia tynkiem czy też wszelkie uszkodzenia mechaniczne.

Druga opcja to instalacja bramy na końcu prac remontowych. Wtedy gdy garaż jest już wykończony, a posadzki wylane. Taka brama pozwala na natychmiastową regulację i jest od razu odpowiednio przygotowana do pracy.

Wybór bramy garażowej nie musi być wcale trudnym zadaniem, ale jeśli chcemy być pewni swoich decyzji, dobrze jeśli skonsultujemy się ekspertami ze specjalistycznych firm lub sklepów sprzedających tego typu produkty, takich jak np. Oknoplast.