Jak wyciszyć mieszkanie i cieszyć się błogim spokojem?

zabudowa balkonu

Mieszkanie powinno być miejscem, w którym możemy spokojnie odpocząć po ciężkim dniu, oddając się błogiemu lenistwu. Z drugiej strony, coraz więcej osób pracuje w domowym zaciszu, do czego też potrzeba odpowiednich warunków. Co w przypadku, gdy takowych brakuje? Wtedy mieszkanie trzeba w odpowiedni sposób wyciszyć.

Zacznijmy od…balkonu!

Największy problem z wyciszeniem mieszkania mają osoby, które zamieszkują lokale położone od strony ulicy. Ruch samochodowy, centrum handlowe czy bliskość przystanków nie pozwala cieszyć się błogim spokojem. Problem narasta, jeśli dysponujemy balkonem- choć w wielu przypadkach jest on udogodnieniem, to jednak w tej sytuacji dostaje się przez niego do wnętrz sporo hałasu. Rozwiązaniem jest zabudowa balkonu, która może mieć przeróżne wymiary. Jeśli jednak nie chcemy, zanadto rzucała się w oczy, warto skorzystać z oferty firmy Szklanorama. Jest to system zabudowy, dzięki któremu wyciszymy mieszkanie, a dodatkowo możemy zaaranżować na balkonie ogród zimowy bądź zabezpieczyć go przed niechcianymi owadami.

Wyciszenie od wewnątrz

Czasami problemem jest nie tylko balkon, ale również nieodpowiednio rozwiązana kwestia akustyki w całym budynku. W takim przypadku należy wyciszyć mieszkanie od środka- na początek warto sięgnąć po metody, które nie są ani kosztowne, ani też nie wymagają przeprowadzenia remontu. Dobrym rozwiązaniem są dywany- najlepiej wykonane z grubych materiałów. Jeśli graniczymy z sąsiadami ściana w ścianę, spróbujmy w danym miejscu postawić meblościankę lub szafę, która stłumi odgłosy dochodzące z zewnątrz. Alternatywą będą też grube zasłony, jednak nie dają one bardzo dobrych efektów- mogą być jedynie stosowane pomocniczo. Niestety, możliwości wyciszenia odgłosów w sposób nieinwazyjny są znacząco ograniczone.

Zaawansowane sposoby na ciszę w mieszkaniu

Istnieją również sposoby na wyciszenie mieszkania, które przynoszą bardzo dobre efekty, lecz jednocześnie wymagają znaczącej ingerencji w architekturę pomieszczeń. Mowa tutaj między innymi o:

  • podwieszanym suficie,
  • tapecie wygłuszającej,
  • piance akustycznej,
  • płytach lub matach podłogowych wyciszających.

Pamiętajmy, że obecnie na różne sposoby możemy wyciszyć zarówno małe, jak i wielopowierzchniowe mieszkania. To od nas zależy, czy zdecydujemy się na duże przedsięwzięcie, czy zadowolimy się półśrodkami (tutaj dużą rolę odgrywa również natężenie dźwięków, jakie dochodzą z zewnątrz). Te pierwsze wymagają jednak znaczących nakładów finansowych, drugie natomiast są znacznie bardziej ekonomiczne.