Jak zaaranżować antresolę – kilka sprawdzonych wskazówek

aranżacja antresoli

Antresola to dodatkowa przestrzeń, którą można wydzielić zarówno w wysokim i obszernym salonie, jak i w niewielkiej kawalerce. To miejsce nadające się na sypialnię, kącik dla nastolatka, domowe biuro czy też garderobę. Pomysłów na tę przestrzeń jest bez liku! W jaki sposób zaaranżować antresolę, aby niezależnie od jej przeznaczenia, była funkcjonalna i wygodna w codziennym użytkowaniu?

Antresola w wysokim salonie

Antresola doskonale sprawdza się w bardzo wysokich salonach. Spotykamy je między innymi w kamienicach, ale i w domach, których projekty przewidują wysokie sufity właśnie po to, by stworzyć dodatkową, intymną przestrzeń dla domowników.

Wiele zależy również od wysokości samej antresoli. Nie bez znaczenia pozostaje sposób, w jaki domownicy będą się na nią dostawać. Nierzadko są to schody, który dodatkowo uatrakcyjniają salonową przestrzeń, a pod nimi można stworzyć praktyczne schowki.

Wysoka antresola, w której można się swobodnie poruszać w pozycji wyprostowanej, świetnie nadaje się na garderobę lub domowe biuro. Dzięki temu można odzyskać wolną przestrzeń w salonie i uczynić go bardziej przestronnym. Dla osób pracujących zdalnie lub prowadzących własną firmę, stworzenie tu biura pozwala na oddzielnie życia prywatnego od zawodowego. Z kolei przeznaczenie antresoli na garderobę to szansa na uporządkowanie odzieży, a przy okazji przygotowanie miejsca, w którym wybieranie stylizacji będzie czystą przyjemnością.

Nie można zapominać o oświetleniu, nawet jeśli antresola znajduje się naprzeciwko dużych okien wpuszczających światło dzienne. W tej przestrzeni, o ile pozwala ona na poruszanie się w pozycji pionowej, może zagościć duża lampa wisząca, np. z oferty Lampy.it. Znajdziemy dla niej miejsce w centralnym punkcie sufitu nad antresolą lub bezpośrednio nad salonem. W tym ostatnim przypadku lampa musi być wręcz duża i okazała, aby właściwie oświetlała zarówno przestrzeń dolną, jak i górną. Warto również szukać modeli dekoracyjnych, ponieważ z antresoli lampa będzie widziana z boku i od góry.

Antresola w kawalerce

Wydzielenie przestrzeni na antresolę w kawalerce lub mieszkaniu o średnim metrażu, ale o odpowiedniej wysokości, to krok w stronę powiększenia części użytkowej. Pokój dzienny, zwykle połączony z aneksem kuchennym, staje się miejscem spotkań z bliskimi, a także oddawania rozrywce. Zaś na antresoli można postawić na część sypialnianą, aby zadbać o intymną atmosferę. To również świetny pomysł na ustawienie łóżka, które posłuży nocującym gościom.

Innym rozwiązaniem jest stworzenie tutaj dodatkowego miejsca do przechowywania. W niewielkiej przestrzeni mieszkalnej każdy centymetr ma znaczenie, a umiejętne ulokowanie schowków podnosi walory użytkowe lokalu. Mając sporo rzeczy dobrze jest znaleźć dla nich miejsce, które nie rzuca się w oczy. Łatwiej wtedy o utrzymanie porządku.

I tu nie można zapominać o oświetleniu. W strefie sypialnianej sprawdzą się lampy sufitowe, o których doborze znajdziemy więcej informacji na stronie http://homeideas.pl/. Obok łóżka przydadzą się kinkiety lub lampki nocne. Jeśli zaś stawiamy na praktyczne schowki, najlepszym rozwiązaniem będą punktowe źródła światła wyposażone w energooszczędne LED-y.

Meble i lampy na zamówienie

O ile pozwala na to budżet, dobrze jest rozważyć wykonanie mebli i lamp na zamówienie. Przestrzenie przeznaczone na antresole często są niewymiarowe, bardzo nietypowe, dlatego wymagają indywidualnie dopasowanych rozwiązań oraz elementów wyposażenia.