Kuchenne blaty z naturalnego kamienia – dlaczego warto stosować?

blaty z kamienia

Naturalny kamień prezentuje się naprawdę okazale, natomiast wybór tego, który ma być zastosowany na kuchenny blat, musi być podyktowany nie tylko walorami estetycznymi, ale także aspektami praktycznymi. Okazuje się, że nie każdy kamień sprawdzi się w specyficznych warunkach, jakie panują w kuchni.

Kamień, który sprawdzi się w kuchni najlepiej

Najlepszym wyborem będzie naturalny granit. To kamień, który jest odporny na zabrudzenia kuchenne,. To również granit jest odporny na działanie wysokich temperatur czy wody. Nic dziwnego, że tak ogromną popularnością cieszą się nie tylko blaty granitowe, ale również płytki granitowe RR Granity, które znajdują swoje zastosowanie na posadzce kuchennej oraz w strefie pomiędzy szafkami a blatem.

Co więcej, granit występuje w różnej kolorystyce i wzorach, dzięki czemu może stanowić doskonałą ozdobę kuchni, wpisując się z łatwością w styl klasyczny, ale też nowoczesny, retro czy loftowy każdej aranżacji. Ze względu na swoją trwałość i wieloletnią żywotność, warto wybierać raczej te uniwersalne granity, które są zawsze modne. W dobrych hurtowniach znaleźć można typowe wzory, jak Absolute Black w macie lub satynie, Antique White, Bohus Red czy Indian Aurora. Rodzajów granitu jest jednak znacznie więcej, dobierać je można, uwzględniając kolorystykę, typ naniesionych smug czy strukturę.

Kamienne blaty, jako  świetna inwestycja na lata

Należy wiedzieć, że naturalny kamień nie jest tani, ale na pewno warty swojej ceny. Blat wykonany na zamówienie z powodzeniem będzie służył przez długi czas. Do tego jest to materiał w pełni ekologiczny, co w zakresie nowoczesnej sztuki budownictwa nieruchomości pasywnych, ma ogromne znaczenie.

Blaty kuchenne wykonywane są także z marmuru. Nie jest to jednak zbyt dobry pomysł, lepiej przeznaczyć ten materiał na element dekoracyjny, a nie praktyczny. Marmur wchłania tłuszcz, nie jest też tak odporny na uszkodzenia, odbarwienia czy zarysowania, jak granit. Wykonanie marmurowego blatu jest oczywiście możliwe, natomiast kamień ten wymaga znacznie częstszej impregnacji.

Elementy kamienne w kuchni

Z naturalnego kamienia może być stworzony nie tylko blat roboczy. Zgodnie z obowiązującymi trendami, coraz więcej inwestorów decyduje się także na kamienne zlewozmywaki. Ten będzie tak samo odporny na wszelkie uszkodzenia, co blat, bez problemu będzie służył przez wiele lat. Ponadto, zlewozmywak z granitu z łatwością można utrzymać w czystości i prezentuje się naprawdę okazale.

Innymi elementami kamiennymi w kuchni, mogą być parapety okienne, blaty stołu w części jadalnianej, ściany, gzymsy, wyspy z dodatkową częścią roboczą, jak również niewielkie, ale jakże praktyczne gadżety. Doskonale sprawdzają się kamienne mydelniczki, pojemniki na płyn do naczyń, misy, tace, podstawki, wazony czy inne naczynia. Można dobierać je wedle własnych preferencji, dopasowując do danego stylu wystroju kuchennego wnętrza.

Dodaj komentarz