Kupujesz rolety plisowane? Pamiętaj o ich dopasowaniu.
Rolety wewnętrzne są najczęściej i najchętniej wybieranym systemem okiennym, stosowanym w budynkach w celu ochrony przed zbytnim nasłonecznieniem i nagrzewaniem się pomieszczeń. Takie rozwiązania dają nieskończone możliwości aranżacyjne dzięki dużej palecie wzorów i kolorów tkanin. Cały system wygląda bardzo nowocześnie i pozwala na obniżenie temperatury wewnątrz pomieszczenia nawet o kilka stopni. Rolety mogą mieć różne rozmiary w zależności od ramy okiennej, do której są przeznaczone. Przed zakupem rolety wewnętrznej należy pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach, które pozwalają na idealne dopasowanie systemu do konkretnego okna. Co musisz zrobić zanim zamówisz i kupisz roletę?
Rolety plisowane w pomieszczeniu
Żaluzje plisowane, zwane również plisami, to bardzo praktyczny sposób regulacji dostępu światła do pomieszczenia, pozwalający na niezwykle precyzyjne ustawienie kąta padania promieni słonecznych. Łatwo je poznać po bardzo charakterystycznej budowie – ułożony w harmonijkę materiał można rozwijać i zwijać zarówno do góry, jak i do dołu jednocześnie. Dzięki temu można w łatwy sposób zmienić ustawienie rolety, aby dopasować je do ilości światła dziennego. Plisy występują w wielu wersjach kolorystycznych, mogą mieć również różny skład (od papierowego po poliestrowy). Pozwala to na dopasowanie produktu do niemal każdego okna i każdego wystroju pomieszczenia.
Ten nowoczesny system okienny świetnie zaciemnia pomieszczenie i stanowi jego nietuzinkową dekorację. Wykonane są głównie z tworzywa sztucznego, najczęściej z poliestru lub poliamidu. Ich zastosowanie pomaga bardzo skutecznie zaciemnić pomieszczenie, a jednocześnie wpuścić nieco światła dziennego przez nieosłoniętą część okna. Gwarantuje to optymalne warunki termiczne wewnątrz budynku i komfort przebywania w pomieszczeniach.
Właściwości zaciemniające plis zależą w dużej mierze od rodzaju zastosowanego materiału, a także jego grubości i koloru. Tkanina o grubym splocie, w ciemnym kolorze to gwarancja skutecznego zaciemnienia. Dostępne są również materiały o najwyższym stopniu zaciemnienia, w których zastosowano specjalną technologię pokrycia materiału powłoką odbijającą promienie UV i nie przepuszczającą światła dziennego niemal całkowicie.
Na czym polega pomiar plis?
Plisy można bez problemu kupić w marketach budowlanych na dziale z innymi osłonami okiennymi. Są one jednak dostępne w standaryzowanych rozmiarach, co niesie ryzyko niedopasowania do konkretnego otworu okiennego. Jeśli zależy nam na idealnym dopasowaniu osłony do okna, możemy się zdecydować na zakup plis na wymiar. Wybierając taki wariant, musimy bardzo dokładnie wymierzyć otwór okienny, aby gotowy produkt był skrojony na miarę naszych potrzeb i w pełni zasłaniał całą szybę.
W zależności od tego, w jaki sposób będzie zamontowana osłona, pomiar okna będzie różny. Zasadniczo jednak przyjmuje się dwa główne parametry, szerokość oraz wysokość okna. Montaż odbywa się w sposób inwazyjny pomiędzy listwami przyszybowymi lub bezpośrednio na listwie przyszybowej. W pierwszym przypadku, od wartości oznaczającej szerokość okna należy odjąć 4 mm, przeznaczone na uszczelkę. W drugim przypadku zaś, wysokość i szerokość szyby należy uwzględnić wraz z listwami. Bezinwazyjny montaż odbywa się do skrzydła okna, przy tym wariancie uwzględnia się szerokość szyby z listwami oraz wysokość całego okna łącznie z ramą. W celu wykonania precyzyjnych pomiarów okna zaleca się używania metalowej zwijanej miarki.
Na co musisz uważać?
Wykonanie pomiarów okna pod plisy nie jest kłopotliwe, pod warunkiem jednak że robisz to uważnie i sprawdzasz otrzymane wartości. To bardzo ważne, aby wartości były bardzo dokładne co do milimetra, nawet najmniejszy błąd pomiarowy może skutkować złym dopasowaniem plis do otworu okiennego i brakiem ich efektywności. Tylko dobrze dopasowane żaluzje plisowane gwarantują wszystkie właściwości, o których zapewnia producent.