Masz ogród? Sprawdź, co możesz zabezpieczyć siatką ogrodniczą

kwiaty na siatce ogrodowej

Posiadanie ogrodu wiąże się z wieloma obowiązkami. Mowa tu m.in. o odpowiednim zabezpieczeniu roślin przed wieloma szkodliwymi czynnikami. W tym celu można zastosować specjalne siatki. Do czego służą? Gdzie sprawdzają się najlepiej?

Czym jest siatka ogrodnicza?

Siatka ogrodnicza to specjalny produkt wykonany z polietylenu o wysokiej gęstości, odpornego na działanie czynników atmosferycznych. Chroni ona rośliny przed szkodnikami, w tym także ptakami. Na rynku znaleźć można także siatki ogrodnicze cieniujące, które zabezpieczają przed nadmiernym dostępem promieni słonecznych. Zastosowań siatek jest wiele – wszystko zależy od wielkości oczek i materiału, z którego zostały wykonane.

Siatki ogrodnicze zazwyczaj są dostępne w kolorach, które nie rzucają się w oczy w ogrodzie. Na rynku znaleźć można modele czarne, zielone, w różnych odcieniach.

Siatka ogrodnicza cieniująca

Jednym z popularniejszych wariantów takich produktów jest siatka ogrodnicza cieniująca. Stosuje się ją zwłaszcza w okolicach upraw warzyw i owoców. Nadmierne nasłonecznienie może bowiem powodować poparzenie liści i owoców, co przekłada się bezpośrednio na jakość uzyskanych plonów. Siatki tego typu montuje się np. na ogrodzeniach, gdzie doskonale zabezpieczają one rośliny przed słońcem padającym od boku.

Siatka ogrodnicza cieniująca różni się od modeli zabezpieczających m.in. przed ptakami. Jest ona bardzo gęsta, a stopień przepuszczalności światła słonecznego zależy od wybranego wariantu. Takie produkty najczęściej występują w kolorze zielonym, wtapiającym się w otoczenie – mówi specjalista z firmy Symar oferującej siatki ogrodowe o wielu zastosowaniach.

tunel z siatką nad truskawkami

Siatki ogrodnicze przeciw ptakom

Popularnością cieszy się również zastosowanie siatek ogrodniczych przeciw ptakom. Takie produkty pozwalają na zabezpieczenie upraw przed gatunkami, które żywią się drobnymi owocami. Siatki te można zamocować zarówno od góry, w formie baldachimu, jak i owinąć nimi całą koronę drzewa.

Siatki ogrodnicze na oczka wodne

W wielu ogrodach znajdują się również zbiorniki wodne. W ich przypadku także można zastosować specjalne siatki. Pozwalają one na uchronienie zwierząt i dzieci przed wpadnięciem do wody. Co więcej, na takich siatkach gromadzą się także opadające liście, gałęzie i inne fragmenty roślin. Nie wpadają one bezpośrednio do oczka wodnego i można je bez problemu wyjąć. Wpływa to bezpośrednio na przejrzystość wody, do której nie trafia zbyt dużo materiału organicznego.

Siatki ogrodnicze na basen

W niektórych miejscach pojawiają się również baseny zewnętrzne. W ich przypadku siatki pełnią podobną funkcję jak przy oczkach wodnych. Jeśli planujesz skorzystać z basenu, wystarczy zdjąć siatkę. Po zabawie należy ponownie ją założyć, dzięki czemu do wody nie trafią liście, a dzieci i zwierzęta pozostaną bezpieczne.

Siatki ogrodnicze pod drzewa

Siatka ochronna ogrodnicza może być umieszczona także pod koronami drzew. W ten sposób znacznie łatwiej będzie usunąć liście w sezonie jesiennym. Ich zbyt duża ilość może bowiem powodować niszczenie trawnika. To dobry wybór zarówno w przypadku drzewek owocowych, jak i tych typowo ozdobnych. Siatkę należy odpowiednio zamocować do podłoża, w taki sposób, by możliwe było jej podniesienie podczas sprzątania zaległych liści.