Nowoczesne hokery — czym kierować się przy wyborze

Nowoczesne hokery

Hoker to rodzaj wysokiego krzesła, które najczęściej zobaczyć można w pubach tuż przy barze. Ostatnimi laty jednak krzesła te cieszą się dużą popularnością podczas urządzania kuchni — idealnie komponują się z wysokim blatem w kuchni, nadając wnętrzu nietuzinkowy charakter.

Nowoczesne hokery — do jakiego wnętrza będą pasować?

Ze względu na swój charakterystyczny wygląd, hokery nie znajdą zastosowania przy zwykłym stole. Tu niezbędnym elementem wyposażenia kuchni będzie stół z podwyższonym blatem. Jest to tzw. barek kuchenny, który może mieć postać zbliżoną do tradycyjnego stołu. Rolę takiego barku może też spełniać wyspa kuchenna, najczęściej zajmująca centralne miejsce w kuchni lub stanowiąca łącznik między kuchnią a salonem.

Niezależnie od formy barku, dobór odpowiednich hokerów jest kluczowy, jeśli zależy nam na dobrze prezentującym się wnętrzu, w którym każdy element stanowi jednolitą całość z pozostałymi sprzętami. Ze względu na to, że hokery są oferowane w wielu odsłonach, sprawdzą się niemal w każdym stylu — od industrialnego, poprzez skandynawski, na glamour skończywszy. Jednocześnie to styl nowoczesny daje nam najwięcej możliwości aranżacyjnych, gdyż sprawdzą się w nim zarówno hokery o prostych formach i stonowanych kolorach, jak i również te o nieco bardziej wyszukanych kształtach i wyróżniającym się odcieniu.

Nowoczesne hokery — zalety

Jedną z niewątpliwych zalet hokera kuchennego jest jego wysokość. Dla osób spędzających sporą część dnia na przygotowywaniu posiłków istotna jest wygoda. Bezustanne stanie może znacząco obciążyć kręgosłup. Specyficzna wysokość hokera zapewni swego rodzaju podporę, która pozwoli na chwilę wytchnienia, bez potrzeby robienia sobie przerwy. Dodatkową zaletą przemawiającą za hokerami jest ich minimalistyczny wygląd — nie zajmują dużo miejsca, a brak wysokich oparć sprawia, że z łatwością można je wsunąć pod blat, zyskując tym samym dodatkową przestrzeń. Nowoczesne hokery często posiadają zamontowane kółka, które umożliwiają ich mobilność, a tym samym w razie potrzeby można je przetransportować do dowolnego pomieszczenia w domu, bez konieczności podnoszenia mebla. Główną kwestią, którą roztrząsają potencjalni nabywcy hokerów, jest pytanie o ich wygodę. Tu niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od modelu, na który się zdecydujemy. Jeżeli planujemy spędzać na hokerze nieco więcej czasu, trzeba pamiętać o wyborze takiego, który posiada oparcie i odpowiednią podpórkę pod nogi.

Hokery — na co zwracać uwagę

W większości przypadków kluczowym aspektem będzie wygląd. Trudno się temu dziwić. Hoker ma dopełnić aranżację wnętrza, a nie zakłócać jego charakter. Jednak warto zdać sobie sprawę, że kuchnia jest miejscem, w którym najłatwiej o zabrudzenia. W związku z tym dobrze jest wybrać taki rodzaj tworzywa, który ułatwi utrzymanie mebla w czystości. Tu najlepiej sprawdzą się hokery drewniane lub tapicerowane wodoodporną tapicerką — do czyszczenia będzie potrzebna jedynie wilgotna ściereczka. Sytuacja komplikuje się nieco, gdy zdecydujemy się wybrać hokery obite miękką tkaniną. Tu niezbędne mogą okazać się specjalne preparaty czyszczące. Istotną sprawą jest również wysokość hokera. Będzie ona uzależniona od wysokości barku kuchennego. Przyjmuje się, że siedzisko odpowiednio dobranego hokera powinna znajdować się około 30 centymetrów niżej blat.