OGRZEWANIE PODCZERWIENIĄ

OGRZEWANIE PODCZERWIENIĄ

Dzisiejsze czasy nieodłącznie łączą się z wysokimi kosztami ogrzewania w jego konwencjonalnych formach. Z tego powodu wiele osób poszukuje alternatywnych rozwiązań, które pomogą uporać się z tym problemem. Jednym z takich rozwiązań jest ogrzewanie na podczerwień. Czym różni się od klasycznych odpowiedników i jakie ma pozytywy? Warto się temu przyjrzeć.

Ogrzewanie na podczerwień, czyli jakie?

Słysząc ogrzewanie na podczerwień, można wyobrazić sobie wiele różnych form, które nie do końca będą zgodne z prawdą. Na początku warto wyjaśnić sam termin podczerwieni. Jest to nic innego, jak jedno z pasm światła, którego częstotliwość sprawia, że jest niewidoczne dla ludzkiego oka. Jednak to, że nie widzimy go, nie znaczy, że się z nim nie spotykamy na co dzień. Podczerwień jest jedną z najważniejszych wiązek docierających do nas od Słońca, ogrzewając nasze ciała. To naturalny sposób na uzyskanie ciepła, który teraz można imitować w każdym domu.

Czym różnić się będzie takie ogrzewanie od form konwencjonalnych? Podstawową różnicą będzie tutaj to, że podczerwień nie ogrzewa powietrza – ogrzewa obiekty. Z tego powodu utrata ciepła jest zdecydowanie mniejsza, a pomieszczenie nie posiada tak znaczących różnic temperatury. Co jeszcze oferuje ogrzewanie na podczerwień?

Ogrzewanie podczerwone – jakie ma zalety?

Podczerwień oferuje ogrzewanie elektryczne, które, wraz ze swoją naturalnością, oferuje też wiele innych zalet. Co jest tu szczególnie ważne?

  • Łatwość instalacji – cały montaż odbywa się bez konieczności usuwania poprzedniej formy ogrzewania, co zmniejsza koszty całego przedsięwzięcia. Łączy się to także z czystością całej operacji i brakiem potrzeby ewentualnych remontów.
  • Niezawodność funkcjonowania – poprawnie zainstalowane ogrzewanie podczerwone jest w stanie działać przez dziesiątki lat bez konieczności ingerencji, co pozwala na oszczędność w kontekście napraw.
  • Bezpieczeństwo – w przeciwieństwie do konwencjonalnych sposobów ogrzewania, w przypadku podczerwieni nie ma mowy o żadnych wyciekach czy ulatnianiu się niebezpiecznych gazów – wszystko też pracuje bez ognia. Efektem jest wysokie bezpieczeństwo użytkowania.
  • Oszczędność – dla ogrzania 10m2 potrzebna jest moc wyłącznie 650 W, gdzie w przypadku konwencjonalnych metod grzewczych moc ta osiągała nawet 2000 W. Wszystko to sprawia, że koszta instalacji potrafią się szybko zwrócić, zapewniając wyjątkowo tanie ogrzewanie.

W tym wszystkim warto też pamiętać, że ogrzewanie elektryczne jest polecane alergikom, gdyż zapewnia mniejsze przemieszczanie się powietrza, a w tym pyłków. Efektem tego jest fakt, że jest to coraz popularniejsza i korzystniejsza opcja, nad którą warto się zastanowić.