Ozdoby boho – jak nadać aranżacji styl boho w kilku prostych krokach?

boho

Aranżacyjny styl boho jest jednocześnie delikatny i bardzo wyrazisty. Charakteryzuje go przede wszystkim przytulność i naturalność. Dominujące są subtelne barwy ziemi, choć nie brakuje też mocniejszych akcentów. Najważniejszy jest jednak ostateczny efekt ciepła i oryginalności, ponieważ wszystkie ozdoby boho zdają się mieć swoja własną historię.

Po czym poznać ozdoby boho?

Ozdoby boho to przedmioty wykonane z naturalnych materiałów, najczęściej ręcznie, ponieważ nadaje im to unikalny charakter. Dekoracje w takim stylu tworzone są zatem z drewna i bambusu, z juty i wikliny, a także z ceramiki czy naturalnych kamieni, takich jak marmur. Jeśli chodzi o tekstylne ozdoby boho, to one również produkowane są z naturalnych tkanin, takich jak bawełna, wełna czy len. Miękkie dekoracje w stylu boho są szczególnie istotnym elementem takich aranżacji, gdyż to głównie one wprowadzają do niej ciepło i przytulność.

Jak urządzić wnętrze w stylu boho?

Doskonałą bazą do aranżacji w stylu boho będzie nowoczesne wnętrze urządzone z wykorzystaniem naturalnych surowców oraz utrzymane w palecie barw ziemi. Ponieważ boho to styl przepełniony ozdobami niemal tak samo, jak wnętrza barokowe, nie ma w nim miejsca na puste ściany czy surowe podłogi. Na jednych i drugich płaszczyznach powinny znaleźć się ozdoby boho, stworzone z subtelnego drewna, juty czy naturalnych włókien. Na parkiecie obowiązkowy jest pleciony dywan, a na ścianie, na przykład, zjawiskowa makrama. Istotne będą także odpowiednio dobrane lampy z abażurami tekstylnymi, drewnianymi lub wiklinowymi. Dzięki nim światło w pomieszczeniu stanie się bardziej miękkie i stworzy efekt przytulności. Na półkach, blatach stołów i komodach wnętrz w stylu boho powinny zagościć natomiast bibeloty równie skutecznie wprowadzające do aranżacji naturę i jej ciepło. W tej roli sprawdzą się drewniane zegary, patery, świece w ceramice, skrzynki i koszyczki, w których można umieścić na przykład suszone kwiaty.

Czy warto postawić na ozdoby boho w nowoczesnym mieszkaniu? Takie dekoracje sprawdzą się świetnie we wnętrzach, które wydają się surowe i bezosobowe. Ozdoby boho wyglądają jak przedmioty “z duszą”. Zdają się mieć swoją historię, dzięki czemu nie prezentują się jak produkty zdjęte z taśmy, lecz jak autentyczny wyrób rąk ludzkich. Ich kolorystyka i charakter zastosowanych materiałów sprawiają, że skutecznie ocieplają wnętrze i dodają mu przytulności. To jest natomiast szczególnie ważne w przypadku mieszkań rodzin z małymi dziećmi, którym rodzice chcą stworzyć tak zwane bezpieczne gniazdo.