Papierowa, winylowa czy flizelinowa – którą tapetę wybrać?

tapeta

Tapety to świetna alternatywa dla farb. Nadają się do każdego pomieszczenia, niezależnie od tego, czy jest to sypialnia, czy kuchnia. Nowoczesne tapety posiadają właściwości, które sprawiają, że są trwałe, odporne na brud oraz wilgoć, a co najważniejsze dostępne w wielu wzorach oraz kolorach. Najczęściej spotyka się tapety papierowe, winylowe oraz flizelinowe. Zanim wybierzemy konkretny rodzaj tapety, warto zapoznać się, czym się charakteryzują.

Tapety papierowe

Tapeta papierowa to najtańsza opcja pozwalająca odmienić domowe wnętrza. Czym się charakteryzuje? Tapety papierowe składają się z jednej lub kilku warstw papieru. Im więcej warstw, tym tapeta jest trwalsza. Tego rodzaju tapety najlepiej sprawdzą się w pokoju dziennym, dziecięcym lub w sypialni.

Jako, że nie są odporne na wilgoć nie powinno się ich wybierać do kuchni i łazienki. Ponadto należy mieć na uwadze, że tapety papierowe sprawdzą się w przypadku gładkich ścian. Mimo tych ograniczeń, papierowa tapeta jest najbardziej popularna i często wybierana do wnętrz. Wszystko za sprawą przystępnej ceny oraz dużego wyboru wzorów i kolorów.

Tapety winylowe

Tapeta winylowa wyróżnia się większą trwałością od papierowej. Wszystko za sprawą tego, że zostaje pokryta w całości winylem, który jest odporny na wiele czynników.

O to, w jakich pomieszczeniach sprawdzi się tapeta winylowa zapytaliśmy eksperta ze sklepu oferującego tapety Kraina BarwTapety pokryte winylem są odporne na wodę oraz środki chemiczne. Z tego względu jest to idealny wybór do kuchni oraz łazienek. Ponadto tapety tego rodzaju wykazują dużą odporność na ścieranie i zarysowania. Dlatego też wybór takiej tapety warto rozważyć do pokoju dziecięcego.

Ze względu na tak dużą trwałość tapety winylowe sprawdzają się również w pomieszczeniach gospodarczych oraz przemysłowych. Oczywiście dostępne są w przeróżnej kolorystyce oraz wzorach imitujących na przykład kamień lub drewno.

Tapety flizelinowe

Ten rodzaj tapet należy do jednych z najnowocześniejszych. Tapety flizelinowe zawierają warstwę z włókniny poliestrowej. Dzięki jej zastosowaniu, tapeta jest zabezpieczona przed rozerwaniem lub marszczeniem podczas układania. Ponadto tapety te są już pokryte specjalnym klejem, co ułatwia ich montaż. Tapeta flizelinowa cechuje się nieco większą grubością od pozostałych, dlatego sprawdzi się na nierównych ścianach w celu zamaskowania niedoskonałości.

Wybór tapety powinien być uzależniony przede wszystkim od pomieszczenia, w którym ma się znaleźć. W łazience oraz kuchni tapeta musi być odporna na brud i wodę, tak jak w przypadku winylowej. Natomiast w pokojach i sypialniach zwykła papierowa tapeta będzie dobrym rozwiązaniem. Ci, którzy potrzebują zakryć niedoskonałości ścian lub mają obawy, że nie poradzą sobie z położeniem tapety, mogą wybrać tapetę flizleinową.