Posadzka z trawertynu – co warto wiedzieć?
Wiadomo, budowa domu czy remont wiąże się z wieloma decyzjami. Jedną z nich jest wybór posadzki zarówno we wnętrzach, jak i na tarasie czy w ogrodzie. Coraz więcej Polaków decyduje się na płytki z naturalnego trawertynu. W związku z tym postanowiliśmy zebrać ze sobą najbardziej istotne informacje związane z tym materiałem.
Co to jest trawertyn?
To budulec ozdobny znany już w starożytności. Choćby rzymskie Koloseum ma w sobie elementy z trawertynu, co świadczy o wyjątkowej wartości tego kamienia. Zgadza się, trawertyn to kamień naturalny. To skała osadowa, dokładniej mówiąc, która swoje istnienie zawdzięcza wytrącaniu się węglanu wapnia. Zjawisko ma miejsce w trakcie wypływania wód podziemnych na terenach z wapiennym podłożem. Najbardziej znane miejsca wydobycia skały tego rodzaju to właśnie Włochy, Turcja, czy okolice parku Yellowstone w Stanach Zjednoczonych. Trawertyn w Polsce również występuje, przeważnie w Małopolsce. Krzeszowice i Podhale są tego świetnym przykładem.
Właściwości trawertynu
Trawertyn charakteryzuje się wysoką porowatością. Jest też drobnoziarnisty. Taka struktura kamienia naturalnego sprawia, że nadaje się on świetnie jako materiał dekoracyjny do wykończenia ścian i podłogi. Różnej wielkości płytki trawertynowe to jednak nie wszystko. Trawertyn nadaje się bowiem również do tego, aby wykonać z niego miski, umywalki czy choćby blaty stołowe. Takie rozwiązanie jest wyjątkowo eleganckie. Sprawdzi się zarówno we wnętrzach rustykalnych, jak i bardziej nowoczesnych.
Estetyka jest ogromną zaletą trawertynu. W pełni naturalne żłobienia o nieregularnych kształtach i ciepła, piaskowa kolorystyka to doskonały przepis na atmosferę rodem ze starożytnych ruin. To można świetnie skontrastować z nowoczesnymi taśmami LED na przykład i tym samym wydobyć z trawertynu to, co w nim najlepsze. Ważne jest również to, że to kamień łatwy w obróbce. Poszczególne płytki można bezproblemowo przyciąć i nadać im dowolny kształt. To między innymi dlatego mozaika trawertynowa jest często widoczna w luksusowych hotelach.
Płytki trawertynowe do łazienki i na taras
Naturalny trawertyn w łazience to wręcz doskonałe rozwiązanie. W gruncie rzeczy tym materiałem można wyłożyć i ściany, i podłogę. Umywalka o matowej powierzchni kamienia będzie w takim wypadku uzupełnieniem godnym nawet najbardziej wymagających gustów. Szczególnie dobrym pomysłem jest podłoga z trawertynu do łazienki, ponieważ naturalna szorstkość tego kamienia nadaje mu cech antypoślizgowych.
Czy trawertyn nadaje się na taras? Tak, będzie wyglądał doskonale zwłaszcza w pobliżu basenu lub oczek wodnych. A ścieżka ogrodowa z trawertynu… doprawdy wspaniały pomysł. Trzeba jednak pamiętać o jednym: ten kamień jest kruchy. Jak wspomnieliśmy wcześniej, łatwo go obrobić w domu, ale może ulec uszkodzeniom mechanicznym, jeśli zostanie przeciążony. Z tego względu nie zaleca się płytek trawertynowych do wyłożenia podłogi garażu na przykład, czy wszystkich innych miejscach, gdzie o duże ciężary nietrudno.
Trawertyn w salonie
Kamień do pokrywania powierzchni podłóg w pokoju gościnnym musi być szczególnie elegancki. To w końcu pomieszczenie reprezentatywne, prawda? Posadzka z trawertynu nada mu wyjątkowego charakteru, zwłaszcza jeśli połączy się ją z meblami drewnianymi o ciemnym odcieniu. Powstanie wówczas umiarkowany kontrast, który zawsze robi wrażenie. Interesującym rozwiązaniem jest również wykorzystanie trawertynu do obudowy kominka. Ten ekskluzywny budulec powoli wypiera cegłę klinkierową, stając się modną dekoracją aranżacji wnętrz.
Jak pielęgnować trawertyn?
Czyszczenie trawertynu jest prostsze, niż się większości ludziom wydaje. Jako że nie mówimy tu o drewnie, wystarczy umyć płytki wodą z niewielkim dodatkiem delikatnego płynu do mycia naczyń lub innego lekkiego detergentu. Oznacza to, że do utrzymania podłogi w należytym porządku nie trzeba co chwilę kupować specjalnej chemii. Oczywiście wiele zależy od stopnia zabrudzenia, aczkolwiek regularne mycie raz na tydzień, dajmy na to, to skuteczny sposób na czysty trawertyn.
Niemniej jeśli już zaistnieje potrzeba skorzystania z silniejszych środków, należy zachować ostrożność. Rzecz w tym, że odplamiacze lub nawet domowej roboty płyny z wykorzystaniem octu mogą mieć negatywny wpływ na jakość powierzchni płytki. Trudne do usunięcia plamy trzeba zatem usunąć środkami przystosowanymi do impregnacji naturalnego kamienia jak trawertyn właśnie albo marmur. Takim preparatem należy pokryć posadzkę lub obudowę kominka od razu po ułożeniu. Powolne wcieranie miękką ściereczką w zupełności wystarczy, aby zabezpieczyć trawertyn na dłuższy czas.
Można by sądzić, że porowatość trawertynu stanowi problem, ponieważ dziury – pęcherzyki powietrza powstałe w sposób całkowicie naturalny – wpływają na chłonność kamienia. Pamiętać jednak warto o tym, że wysokiej klasy płytki z trawertynu zawierają wypełniane syntetycznymi żywicami lub cementem. Pomaga to w pielęgnacji przy jednoczesnym zachowaniu walorów estetycznych tego materiału.