Poznajmy rodzaje węży gumowych

węże gumowe

Węże przemysłowe towarzyszą nam w wielu sytuacjach, choć zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym jak i z czego zostały wykonane. Najczęściej kojarzą się nam z wężem ogrodowym lub wężem przy dystrybutorze paliw.
Tymczasem ich właściwości w postaci niskiej wagi, dużej elastyczności i odporności na warunki atmosferyczne sprawiają, że znajdują one wszechstronne zastosowanie w wielu branżach m.in. budownictwie, transporcie, rolnictwie. Co warto o nich wiedzieć? Poznajmy kilka z nich.

Ile zastosowań tyle węży

Odwiedzając sklep dowolnego producenta z wężami łatwo przekonamy się, iż ich wybór może robić wrażenie.
Przyjrzyjmy się niektórym z nich.

Do najbardziej popularnych i wszechstronnych należą bez wątpienia węże uniwersalne. Mogą one służyć do transportu zarówno powietrza, wody, lekkich chemikaliów i paliw. Co istotne do uniwersalnych zaliczamy zarówno węże gumowe, jak i wykonane z PCV. Węże spełniające odpowiednie wymogi higieniczności mogą być również stosowane w zakładach produkujących żywność.

Drugą grupą węży, które spotkać możemy na co dzień są węże do wody i powietrza. Dzięki nim doprowadzana może być jest woda zarówno ciepła jak i zimna, odprowadzane są ścieki. W tym ostatnim przypadku zastosowanie znajdzie wąż do szamba i opróżniania przenośnych toalet. W zależności od wykorzystanego materiału węże sprawdzą się zarówno podczas wypompowywania ścieków, jak i wody. Specjalne węże tłoczone współpracują z pompami zatapialnymi. Wersja z PCV zapewnia im przezroczystość co pozwala zauważyć ewentualne zanieczyszczenia podczas procesu pompowania. Przewody gumowe występują w różnej średnicy i są odporne zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury.

Do popularnych zaliczamy również węże wykorzystywane w budownictwie. To dzięki dziś możliwe jest wykorzystanie nowych technologii do tynkowania z pomocą agregatów i pomp. Węże do betonu wykonane ze specjalnych mieszanek SBR/NR lub PCV są dodatkowo wzmocnione oplotem, lub kordem tekstylnym.

Wąż do ścieków

Guma niejedno ma oblicze

Guma towarzyszy nam na co dzień, począwszy od samochodowych opon, przez uszczelki aż po węże ogrodowe. Tak naprawdę to wyjątkowe tworzywo, które ma ok. 100 odmian. Dzięki temu znajduje ona wszechstronne zastosowanie w wielu branżach. Dopiero ostateczne przeznaczenie węża decyduje o tym, jaki materiał zostanie użyty do jego produkcji. I tak wąż do brudnej wody nie musi spełniać takich wymogów, jak ten do paliw.

Przyjrzyjmy się kilku najczęściej spotykanym rodzajom gumy i ich przykładowemu zastosowaniu.

Węże do piaskowania

Guma EPDM – idealna do przesyłu gorącej wody i pary wodnej.
Guma SBR – to mieszanka wykorzystywana w motoryzacji do produkcji m.in. układów hamulcowych. Przewody z SBR sprawdzą się również w pracy z łatwopalnymi gazami w formie węży spawalniczych. Inne zastosowanie to węże do tynkowania lub przesyłu kwasów o wysokim stężeniu.
CR i UHMWPE to oznaczenia gumy do transportu agresywnych substancji chemicznych. Przy ich produkcji wykorzystuje się dodatkowe wzmocnienia w postaci stalowych spirali oraz wyposaża się w drut miedziany zapewniający ciągłość elektryczną.
NBR – ostatni rodzaj gumy, o którym nie można zapominać to kauczuk akrylonitrylo-butadienowy. Jego właściwością jest m.in. tzw. obojętność smakowo-zapachowa. Dzięki niej znajduje zastosowanie w przesyle olejów spożywczych i mineralnych.

Wąż gumowy do pompy basenowej

Podsumowując, planując zakup węży gumowych należy dokładnie określić ich przeznaczenie. Jeśli brakuje nam wiedzy niezbędne jest skorzystanie z fachowej porady producenta. Duży wybór mieszanek gumy oraz bardzo zróżnicowane zastosowanie sprawiają, że nie ma jednego węża do wszystkiego. W ramach jednej branży możemy mieć do czynienia z różnymi specyfikacjami, których bez podstawowej wiedzy nie będziemy w stanie ocenić.

Węże piaskarskie