Rolety dzień noc – co to jest?

rolety do salonu

Okno można zasłonić na wiele sposobów, aby zwiększyć poczucie prywatności i uchronić się przed promieniowaniem słonecznym czy sztucznym oświetleniem zewnętrznym. Obecnie wybór pada najczęściej na rolety, które dostępne w tak wielu wariantach, że aż trudno zdecydować się na konkretny model. Jeden wydaje się być ciekawszy od drugiego, ale jeśli komuś zależy na funkcjonalnym i estetycznym rozwiązaniu, to warto postawić na roletę dzień noc. Sprawdzi się praktycznie w każdym pomieszczeniu, zarówno w domu, jak i biurze, niezależnie od aranżacji wnętrza.

Czym są rolety dzień noc, jakie mają zalety?

Rolety dzień i noc wyróżniają się na tle innych modeli tym, że składają się z dwóch rodzajów poziomych pasów umieszczonych na tkaninie. Jedna warstwa materiału jest bardziej prześwitująca, a druga zaciemniająca. Pasami można sterować oddzielnie, czyli regulować dowolnie natężenie światła, zgodnie z bieżącymi potrzebami i preferencjami. Pożądany efekt uzyskuje się bez konieczności podnoszenia/opuszczania tkaniny. Jeżeli chce się wpuścić jak najwięcej światła, to można oczywiście podnieść całkowicie roletę aż do samej góry, podobnie jak zwykłą roletę. Z kolei w celu przytłumienia oświetlenia wystarczy odpowiednio ułożyć pasy zaciemniające, aby uzyskać pożądany efekt. Regulacja poziomu światła w przypadku rolet dzień i noc jest niezwykle łatwa, to samo można powiedzieć o ich montażu. Wszystkie prace są proste do przeprowadzenia, dlatego nie ma problemu z samodzielnym montażem, nie trzeba mieć żadnych specjalistycznych narzędzi do tego.

W przypadku rolet dzień noc można mówić o wysokich walorach estetycznych, prezentują się bardzo elegancko, przez co stanowią praktyczną dekorację. Do wyboru jest bogata gama kolorystyczna, co daje duże możliwości aranżacyjne. Nie ma problemu z dopasowaniem rolety dzień noc do wystroju wnętrza ani jego przeznaczenia. Do produkcji tego typu rolet używa się wytrzymałych materiałów, niepodatnych na osiadanie na nich zanieczyszczeń. Przekłada się to na bezproblemową pielęgnację, łatwość utrzymania w czystości. Roleta dzień noc stanowi osłonę przed nadmiarem promieniowania słonecznego, nie trzeba jednak zasłaniać całego okna i siedzieć w ciemnościach. Rolety dzień noc nadają się do wszystkich okien, ale okazują się idealnym rozwiązaniem przede wszystkim w przypadku tych wychodzących na południe i na zachód.

Co należy mieć na uwadze, kupując rolety dzień i noc?

Przy wyborze rolety dzień noc należy mieć na uwadze jej rodzaj – może być w kasecie, wolnowisząca, mini. Kolejną kwestią będzie poziom zaciemnienia, o czym decyduje przede wszystkim to, z jakiego tworzywa została wykonana. Na uwadze trzeba mieć także kolorystykę pasów transparentnych i zaciemniających. Sprawdzić powinno się również sposób montażu rolety, szczególnie jeśli chce się ją zamontować samodzielnie. Istotne będzie również dobranie odpowiednich wymiarów rolety do okna. Jeżeli chce się mieć roletę idealnie dopasowaną do ramy okiennej, indywidualnych preferencji i potrzeb, to najlepszym rozwiązaniem będzie zamówienie jej na wymiar.