Sadzenie cebulek kwiatowych

kwiaty

Wiosna to okres, kiedy należy pomyśleć o zagospodarowaniu ogrodu. Trzeba go posprzątać po zimie, zdjąć osłony z roślin, przyciąć drzewa i krzewy. W późniejszym czasie przyciąć należy żywopłot, uporządkować rabatki i można przystąpić do siania i wysadzania roślin. Jest to również czas, kiedy cebulki kwiatowe zaczynają wypuszczać łodygi i pojawiają się pierwsze kwiaty.

Jakie kwiaty wyrastają z cebulek kwiatowych

Trudno sobie wyobrazić ogród, w którym nie kwitną kwiaty. Najlepiej by zdobiły ogród od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni. Aby tak było, należy w ogrodzie posadzić rośliny o różnym okresie kwitnienia. Pamiętać jednak trzeba o tym, że nie każdy kwiat może rosnąć w dowolnym miejscu. Jedne wolą bardziej słoneczną ekspozycję, inne rośliny wolą miejsca bardziej wilgotne. Sytuacja taka dotyczy także tych roślin, które wyrastają z cebulek kwiatowych. Najpopularniejsze kwiaty tego typu, które zimowały w gruncie, a kwitną wczesną wiosną to cebulica, irys zwany kosaćcem, zawilec, krokus i narcyz. Poza tym rannik, szafirek, przebiśnieg i śnieżnik. Późniejszą wiosną kwitną tulipany, szachownice i hiacynty, które również wyrastają z cebulek kwiatowych. Latem można w ogrodzie oglądać kwitnące lilie, mieczyki, amarylis, hiacynt letni oraz frezje. Jako ostatni kwitnie zimowit, który potrafi utrzymać kwiaty do połowy października.

Kiedy i jak sadzić rośliny cebulowe

Większość roślin cebulowych nie wymaga wykopywania na zimę, a niektóre z nich właśnie późną jesienią sadzi się do ziemi. Do takich roślin należą również cebulki kwiatowe, z których większość zakopuje się w ogrodzie we wrześniu i październiku. Ogólnie zasada sadzenia jest taka, że rośliny umieszcza się na głębokości trzykrotnej wysokości cebulki. Na glebach piaszczystych sadzi się je troszkę głębiej a na glebach ciężkich odrobinę płycej. Jeżeli cebule są bardzo duże, to także sadzi się je nieco płycej, niż to wynika z ich wielkości. Bardzo ważne jest to, że niektóre cebulki kwiatowe wykopuje się po kwitnieniu roślin i ponownie zakopuje jesienią. Taka sytuacja dotyczy między innymi tulipanów i narcyzów. Można rośliny zostawiać w gruncie cały czas przez wiele sezonów, jednak trzeba się liczyć z tym, że po jakimś czasie zaczną dziczeć. Kwiatostan jest mniej obfity, kwiaty są mniejsze a liście cieńsze. Warto wtedy wykopać rośliny i podzielić cebulki. Bardzo ważne jest to, że kwiaty cebulowe nie są zbyt trwałe i po paru sezonach, niezależnie od stworzonych warunków, mogą samoistnie zanikać. Z tego powodu, od czasu do czasu trzeba kupować nowe sadzonki.