Serwis kawowy – podaj kawę z niebywałą klasą

Serwis kawowy - podaj kawę z niebywałą klasą

Picie kawy często stanowi czynność, bez której ciężko się niektórym obejść. Przygotowywanie kawy traktowane jest czasem wręcz jako ważny rytuał. Kawa to nieodłączna towarzyszka leniwego poranku, wizyty gości czy popołudniowego deseru. Napar ten kojarzy się z samymi przyjemnymi chwilami. Warto zaopatrzyć się zatem w odpowiednią zastawę do serwowania kawy, aby wyciągnąć z niej maksimum aromatu i smaku, a przy okazji cieszyć się jej przepiękną oprawą.

Co zawiera serwis kawowy?

W zależności od preferencji, kawę możesz pijać z eleganckich filiżanek, wygodnych kubków lub rozkładać na stole cały serwis kawowy w pełnej okazałości. Ta ostatnia opcja sprawdzi się zwłaszcza w gronie najbliższych – kompletny zestaw do kawy zrobi niemałe wrażenie na gościach oraz sprawi, że atmosfera spotkania nabierze elegancji i wytworności. W skład serwisu wchodzą filiżanki ze spodkami, talerzyki deserowe, cukiernica, mlecznik na śmietankę lub mleko oraz oczywiście imbryk służący do parzenia kawy. Elegancki zestaw do kawy od najlepszych producentów to świetny wybór na lata; obsłuży wiele rodzinnych zjazdów, a odpowiednio użytkowany i pielęgnowany pozostanie zachwycający.

zestaw kawowy Karolina

Materiał wykonania jako niezwykle ważny aspekt serwisu do kawy

Wybór serwisu kawowego to inwestycja na lata, dlatego warto rozważyć nie tylko kwestię wizualną, ale również materiał, z którego został on wykonany. W ofercie sklepów znaleźć można serwisy wykonane na przykład z fajansu, ceramiki czy nawet szkła. Najlepiej sprawdzi się komplet z porcelany, który mimo swojej delikatności, będzie odporny na zarysowania i stłuczenia. Porcelana słynie ze swojego eleganckiego wyglądu kojarzącego się z luksusem. Porcelana to najszlachetniejszy rodzaj ceramiki; nazywana jest białym złotem. Gładkie ścianki filiżanki z prawdziwej porcelany są bardzo cienkie, dzięki czemu przyjemne dla ust. Porcelana spełni także niezwykle istotną, określoną funkcję dla imbryka i filiżanek, a mianowicie utrzyma odpowiednią temperaturę napoju przez długi czas. Porcelanowy serwis do kawy zapewni zatem długie delektowanie się kawą i rozmowami z najbliższymi.

Zestawy kawowe – nowoczesne czy klasyczne?

Wybór idealnego serwisu kawowego nie należy do najłatwiejszych. Szeroka oferta propozycji w sklepach może spowodować niemały zawrót głowy. Na rynku dostępne są serwisy na różną ilość osób i o zróżnicowanym designie. To od Ciebie i Twojego stylu życia zależy, na jaki zestaw kawowy się zdecydujesz. Nowoczesne serwisy kawowe często charakteryzują się odważną formą i zjawiskowymi dekoracjami. Wpadną w oko osobom o oryginalnych upodobaniach i podążających za trendami i nowościami. Klasyczne zestawy kawowe to z kolei hołd dla tradycyjnej porcelany. Klasyczna porcelana odznacza się elegancką i ponadczasową formą, często także wzbogacona jest bogatymi wzorami. Jeśli zależy Ci na serwisie na każdą okazję, wybierz taki o uniwersalnym wyglądzie i z niezbyt krzykliwymi zdobieniami. Warto zapoznać się z także z informacjami od producenta o możliwości mycia w zmywarce, co w obecnych czasach stanowi bardzo ważną kwestię w wyborze naczyń do domu.

nakrycie stołu zastawa porcelanowa

Serwis obiadowo-kawowy

Dobrym rozwiązaniem będzie także połączenie serwisu obiadowego z kawowym. Taki serwis zapewni eleganckie podanie obiadu oraz po skończonym posiłku – deseru i kawy. Skład takiego kompletu może być prosty lub bardziej rozbudowany i funkcjonalny. Serwisy obiadowo-kawowe zawierają przede wszystkim talerze płytkie i głębokie, a także filiżanki i spodki. Uzupełnieniem serwisu obiadowo-kawowego mogą być waza, półmiski, salaterki, imbryk, dzbanek i wiele innych elementów. Komplety obiadowo-kawowe cieszą się dużym uznaniem wśród klientów z racji swojej praktyczności i spójnego dopasowania.

A może by tak… serwis do herbaty?

Serwisy herbaciane różnią się od serwisów kawowych rodzajem filiżanek i czajnikiem, który zastępuje imbryk. W skład zestawu do herbaty wchodzą filiżanki o rozszerzającej się ku górze podstawie. Filiżankom do herbaty również towarzyszy spodek. Serwis herbaciany składa się jeszcze z talerzyków deserowych, cukiernicy i pękatego czajnika służącego do parzenia aromatycznego naparu. Czasem w zestawie pojawia się mlecznik oraz podgrzewacz do czajnika. Serwis do herbaty spełni oczekiwania największych koneserów tego napoju oraz sprawi, że przygotowywanie herbaty przeniesie się na wyżyny smaku i aromatu.

Serwis kawowy stanowi niezbędne wyposażenie w domu prawdziwego kawosza. Zestaw do kawy jak najbardziej można skompletować samodzielnie od zera, dobierając naczynia według potrzeb. Warte zapoznania i uwagi z pewnością są gotowe serwisy, dzięki czemu dobieranie produktów mamy z głowy. Należy pamiętać także o alternatywie zestawu do kawy, czyli serwisie do herbaty. Jedno jest pewne – w takiej eleganckiej oprawie nie można się oprzeć żadnej kawie i herbacie!