Strzemiona do stali – zastosowanie
Strzemiona do stali są elementami pomocniczymi zbrojenia. Z wyglądu przypominają powyginane prostokąty, mogą mieć również okrągły lub trójkątny kształt. Są wykonywane zarówno ręcznie na budowie jak również mechanicznie zarówno w sposób automatyczny jak i półautomatyczny.
Zastosowanie strzemion do stali
Strzemiona zbrojeniowe to niezbędne elementy pomocnicze zbrojenia. Ich zadaniem jest stworzenie belek Dzięki podtrzymaniu prętów głównych w ich prawidłowym położeniu. Strzemiona mogą zatem stabilizować oraz przenosić przeciążenie poprzecznych elementów budynku. Najczęściej strzemiona montuje się prostopadle względem prętów głównych. Belki zbrojeniowe złożone są zatem z prętów głównych oraz prętów pomocniczych czyli między innymi strzemion zgodnie z normami konstrukcji żelbetowych wszystkie pręty pomocnicze muszą być wykonane ze stali o klasie A-I. Stal wyróżnia się ogromną wytrzymałością na obciążenia dynamiczne i zmienne. Z kolei jej dodatkowym atutem jest praca w środowisku agresywnym. Dodatkowo stal na strzemiona musi być właściwie oczyszczona i przygotowana. Nie powinna posiadać jakichkolwiek zabrudzeń na przykład z marami lub błotem. Nie może mieć również rdzy. Dlatego mocniejszą korozję na stali oczyszcza się szczotką drucianą, ewentualnie papierem ściernym. Natomiast w skrajnych przypadkach wykorzystuje się proces piaskowania przemiana zbrojeniowe Wykonywane są zazwyczaj z drutu posiadającego średnicę 6 mm. Minimalna średnica tego typu prętów wynosi z kolei 4,5 mm. Strzemiona montuje się co 30-50 cm.
Czym są strzemiona zbrojeniowe w budownictwie?
Strzemiona zbrojeniowe, czyli strzemiona budowlane są elementami zbrojenia pomocniczego. Używa się je w zbrojeniu elementów prętowych, między innymi belek, słupów, łuków, ale również w konstrukcjach bryłowych. Dlatego strzemiona stanowią połączenie prętów zbrojeniowych, dzięki czemu utrzymują się one w odpowiedniej pozycji. Zastosowanie zbrojenia pomocniczego umożliwia także wykonanie szkieletu poza szalunkiem oraz deskowaniem. Znacznie ułatwia to realizację zbrojenia. Jednak strzemiona zbrojeniowe pełnią nie tylko rolę konstrukcyjno-stabilizacyjną szkieletu. Mogą również przenosić siły ścinające oraz rozpierające w słupach. Dlatego strzemiona bardzo skutecznie stabilizują każdy pręt zbrojenia i to w dwóch prostopadłych kierunkach. Są one niezbędne podczas realizacji konstrukcji Budowlanych. Ich zastosowanie zwiększa bezpieczeństwo oraz nośność całej konstrukcji architektonicznej. Strzemiona dostępne są w różnych wariantach oraz grubościach.
Więcej na: https://maszynohurt.pl