Styl klasyczny w mieszkaniu

styl klasyczny

Styl klasyczny to ten, który nigdy nie wychodzi z mody. Choć często mylony jest z pałacowym ma zupełnie inny od niego charakter. We wnętrzach w stylu klasycznym nie odnajdzie się bowiem mebli rodem z barokowych pałaców czy zbędnego przepychu. Styl ten o wiele bardziej woli subtelność, stonowanie i elegancję w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Jak więc urządzić klasyczny salon? Jakie meble sprawdzą się w klasycznej jadalni, a jakie w sypialni?

Klasyka we wnętrzach – co to takiego?

Styl klasyczny we wnętrzach nie ma jasno ustalonych zasad. Trudno jednoznacznie wskazać, jakie elementy wystroju go wyróżniają, jakie meble do niego pasują. Architekci wnętrz w Warszawie, aby go opisać zazwyczaj kierują się uczuciami, jakie pojawiają się przy patrzeniu na wnętrze. Mówią, że jest on spokojny, uniwersalny, czerpie to co najlepsze z poprzednich epok, nie brakuje mu elegancji i wyważonego charakteru. Opisać można go również jako uporządkowany. W klasycznych wnętrzach dominuje również jasno określona paleta kolorów. Na ścianach i podłogach najlepiej sprawdzają się biele, beże, szarości, błękity i brudny róż. Tkaniny mogą mieć bardziej intensywne barwy – niebieskie, zielone, czerwone, fioletowe, bordowe, a także złoty i srebrny. Warto jednak zaznaczyć, że w klasycznych wnętrzach nie powinno się łączyć więcej niż dwóch – trzech kolorów.

Jakie meble pasują do stylu klasycznego?

Idealne meble do klasycznego mieszkania to te łagodne, stosowne, wpisujące się harmonijnie w całość wnętrza. Nie polecana jest zabudowa zbyt ozdobna, chociaż wśród pozycji klasycznych mebli można znaleźć i takie nawiązujące do pałacowej estetyki. Idealnym przykładem jest tu fotel ludwikowski. W klasycznym salonie doskonale będzie się on komponował z prostszymi sofami, kanapami i pufami. Każdy z tych elementów powinien być wykonany z materiałów naturalnych, solidnych i trwałych. Zwykle utrzymywane są one w kolorze naturalnego drewna lub delikatnie malowane farbą. W klasycznych salonach znajdą się też meble tapicerowane krzesła, kanapy, fotele. Trzeba pamiętać, że ich elegancki wygląd koniecznie musi iść w parze z komfortem użytkowania. Szczególnie ważne jest to w przypadku salonu czy jadalni, gdzie osoby lubiące klasyczne wnętrza najczęściej spędzają wolny czas.

W klasycznej sypialni obowiązkowo musi natomiast stanąć solidne, duże łóżko – może być z baldachimem lub tapicerowanym wezgłowiem. Jego uzupełnieniem będzie stylowa toaletka oraz szafki w lampkami nocnymi. Z dodatków idealne będą poduchy – im więcej, tym lepiej.

Dodatki, które nadadzą wnętrzu klasycznej elegancji

Styl klasyczny niezwykle lubi wytworne i ponadczasowe dodatki. Są one uzupełnieniem aranżacji i mają dodawać wnętrzu niepowtarzalnego klimatu. Najważniejszą dekoracją designu klasycznego są tekstylia. Ich rolą jest wprowadzenie pomieszczeń nieco koloru, świeżości i oryginalności. Typowe dekoracje to bordowe lub fioletowe zasłony, poduszki w kolorze granatu, złota, srebra lub butelkowej zieleni. Nie może też zabraknąć dywanu. Swoją barwą może on nawiązywać do całości kompozycji lub kontrastować z nią. Oprócz tekstyliów we wnętrzach klasycznych warto też przewidzieć miejsce na wazony i świeczniki oraz obrazy w stylowych ramach. Jedno jest jednak pewne styl klasyczny, jak każdy elegancki nie lubi przesady, dlatego w dodatkach należy zachować umiar.

Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl