Tynki maszynowe – rodzaje, zastosowanie, zalety i wady

tynki maszynowe

Jak kładzie się tynk maszynowy? Jakie rodzaje tynku występują? Gdzie można go kłaść? Jakie są jego zalety i wady? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące wykonania tynków maszynowych.

Czym są tynki maszynowe?

Tynki można podzielić na dwie główne kategorie pod kątem ich nakładania – są to tynki tradycyjne, które powstają przez narzucanie, a także tynki maszynowe, do których wykonania stosowany jest agregat tynkarski, czyli urządzenie służące do nakładania tynków maszynowo.

Maszynowo nakładane tynki mają wiele zalet, ponieważ do ich wykonania nie trzeba wykorzystywać wyłącznie siły rąk oraz tradycyjnych narzędzi. Za przygotowanie mieszanki i jej nałożenie na powierzchnię odpowiada maszyna – agregat, co przekłada się na znacznie łatwiejsze i szybsze tynkowanie.

Tynki maszynowe występują w wielu wariantach, ponieważ agregat może być zastosowany do kładzenia różnych typów materiałów.

Właściwości tynków maszynowych

Maszynowe tynki powstają poprzez wymieszanie suchej mieszanki tynkarskiej oraz wody. Składniki te mieszają się w pojemniku agregatu tynkarskiego, dlatego wystarczy nałożyć je do urządzenia, które samo zadba o to, aby mieszanka była gotowa do pracy. Następnie gotowa mieszanka tynkarska jest nakładana z użyciem pistoletów natryskowych.

Tynki maszynowe można wykorzystać do:

  • tynkowania ścian wewnętrznych
  • tynkowania ścian zewnętrznych
  • tynkowania sufitów
  • wykonania wylewek podłogowych

W porównaniu do tradycyjnych prac tynkarskich wybór tynków maszynowych to nie tylko oszczędność czasu, ale również lepsze efekty prac. Dodatkowo można także oszczędzić miejsce, ponieważ do wykonania tynków tego typu nie jest konieczne stosowanie betoniarki.

Tynki maszynowe – rodzaje

Jak wspomniano wcześniej, tynki maszynowe nakładane agregatami tynkarskimi mogą mieć różne warianty, co przekłada się również na szerokie zastosowanie tego typu materiałów.

Tynki maszynowe cementowo-wapienne

Jedne z najczęściej stosowanych tynków, które wyróżniają się wysoką wytrzymałością oraz szybkim schnięciem. Nakładane są dwuwarstwowo – najpierw jako obrzutka, a potem jako tynk właściwy.

Tynki maszynowe wapienne

Ze względu na brak cementu w składzie schną wolniej, dlatego dalsze prace wykończeniowe mogą rozpocząć się dopiero po dłuższym czasie. Cechują się paroprzepuszczalnością.

Tynki maszynowe gipsowe

Stosowane głównie we wnętrzach. Cechują się gładkością i wykonywane są tylko jedną warstwą. Dość szybko schną. Jeżeli zostaną nałożone prawidłowo, wtedy nie wymaga się dodatkowego nakładania gładzi gipsowej.

Zalety i wady tynków maszynowych

Tynki nakładane za pomocą agregatów tynkarskich mają zarówno określone zalety, jak i wady. Warto je uwzględnić przy wyborze metody tynkowania.

Zalety tynków maszynowych:

  • Szybki czas nakładania – tynk maszynowy jest znacznie szybszy w nakładaniu niż zwykły tynk nakładany ręcznie, dlatego prace mogą zakończyć się wtedy znacznie szybciej.
  • Wysoka jakość tynków – tynki maszynowe cechują się wysoką jakością, ponieważ są dokładnie wymieszane i nakładane równą warstwą.
  • Oszczędność miejsca – nie ma potrzeby stosowania betoniarki na placu budowy. Tynk może być dostarczony za pomocą węża bezpośrednio do miejsca tynkowania.

Wady tynków maszynowych:

  • Wyższa cena – w porównaniu z tynkami nakładanymi ręcznie te maszynowe związane są z wyższym wydatkiem.
  • Konieczność posiadania agregatu – można zdecydować się na wynajęcie ekipy posiadającej agregat tynkarski albo wynająć go samodzielnie.
  • Nie nadają się na małe przestrzenie – tynki maszynowe najlepiej sprawdzają się na dużych powierzchniach, na małych ich wykonanie jest nieopłacalne.