Wanna przyścienna w łazience: co warto wiedzieć na temat jej instalacji?

Wanna przyścienna w łazience

Rozważając zakup wanny wolnostojącej do niezbyt przestronnej lub niepraktycznie ukształtowanej łazienki, powinno się rozważyć opcję modelu przyściennego. Ten rodzaj wanny, mimo że nie różni się konstrukcyjnie od innych wolnostojących, charakteryzuje się specyficznym kształtem, który umożliwia przyłożenie bezpośrednio do ściany. Dzięki temu, taka wanna może być z powodzeniem stosowana w każdej łazience, niezależnie od jej rozmiarów. Poniżej przedstawimy, jak funkcjonuje to niezwykle praktyczne i użyteczne rozwiązanie oraz pokażemy, jak krok po kroku zainstalować wannę przyścienną.

Który model wanny wybrać: przyścienną czy wolnostojącą?

Głównym czynnikiem decydującym o wyborze typu wanny jest dostępna przestrzeń. Następne aspekty to preferowany wygląd i dostępne środki. Nowoczesna wanna przyścienna jest idealna do małych łazienek, ponieważ można ją umieścić bezpośrednio przy ścianie, natomiast wolnostojąca, klasyczna, o dużej wielkości wymaga większej przestrzeni (co najmniej 9-12 m²). Wersja przyścienna jest zazwyczaj tańsza i dostępna w większym zakresie rozmiarów – od małych „wanienek” o długości jednego metra do dużych, szerokich modeli dwuosobowych.

Czy wanna przyścienna sprawdzi się w każdym pomieszczeniu kąpielowym?

Coraz częściej można spotkać wannę wolnostojącą przyścienną w projektach nowoczesnych łazienek. Jest uniwersalna i ponadczasowa. Pasuje zarówno do eleganckich łazienek, jak i do niewielkich pomieszczeń kąpielowych w blokach. Ten model został zaprojektowany z myślą o małych przestrzeniach, dlatego jest dostępny w wielu rozmiarach. Najmniejsze modele mają zaledwie 140 cm długości (są nawet warianty o wymiarach 100-120×70 cm), co daje wiele możliwości aranżacyjnych i umożliwia zastosowanie wanny wolnostojącej praktycznie w każdej łazience.

Instrukcje montażu wanny przyściennej krok po kroku

Instalacja wanny przyściennej zazwyczaj przebiega na zasadach podobnych do montażu większości modeli wolnostojących i jest bardzo prosta. Przed przystąpieniem do pracy:

  • Upewnij się, że podłoga w Twojej łazience jest płaska i pozwala na właściwe wypoziomowanie wanny.
  • Dokładnie przeczytaj instrukcje montażu dołączone przez producenta.
  • Sprawdź, czy zakupiona wanna przyścienna zawiera w komplecie korek i rurkę odpływową (najlepiej jest użyć do montażu odpływu dołączonego przez producenta).
  • Przygotuj silikon z dozownikiem i narzędzia.
  • Zawsze pamiętaj, aby przenosić wannę do góry dnem – nigdy za panel, ponieważ może to prowadzić do jej uszkodzenia. Nie należy również opierać wanny na boku, gdyż może to spowodować rozwarstwienie powierzchni akrylowej.

Spodziewamy się, że podane informacje okazały się dla Ciebie pomocne i teraz w szybki i łatwy sposób zorganizujesz wymarzoną łazienkę, która będzie piękna i komfortowa.