Węgiel, ekogroszek, pellet. Co jest bardziej ekologiczne?

Węgiel, ekogroszek, pellet. Co jest bardziej ekologiczne?

Wiele mówi się o ekologii, niestety powietrze jest bardzo zanieczyszczone, dlatego też wybierając źródło ogrzewania trzeba o tym pomyśleć. Ale nie bez znaczenia są też koszty, bo niestety sytuacja nie każdemu pozwala na inwestycję w najbardziej ekologiczne źródło ciepła, ale na szczęście aktualnie można korzystać z dofinansowań. Zatem co wybrać węgiel, ekogroszek czy pellet.

Poznaj zalety węgla- tak są!

Można powiedzieć, że węgiel nie ma obecnie dobrego PR, bo z każdej strony ten materiał jest atakowany i obwiniany o cały ten smog, a oskarżyciele zapominają, że samo ogrzewanie węglem nie jest tak bardzo szkodliwe, co raczej szkodliwe jest spalania wszystkiego co popadnie i to w piecach typu kopciuchy, Zresztą do zanieczyszczenia powietrza w dużej mierze przyczyniają się samochody z silnikiem diesel. Oczywiście spalanie węgla nie jest idealnym rozwiązaniem, bo warto zdawać sobie sprawę, że ten materiał pozostawia sporo brudu czy to w piwnicy czy kotłowni ale i osady na budynkach. Ale węgiel workowany ma też sporo zalet, choćby taką, że jest łatwo dostępny, a także tani zatem koszty ogrzewania domu w połączeniu z spalaniem go w piecach klasy 5 są niewielkie.

A może ekogroszek?

Na pewno dobrym wyborem wydaje się też ekogroszek. Oczywiście tutaj trzeba zwrócić uwagę na same parametry ekogroszku i wybierać taki, który posiada wysoką wartość opałową. Także sama granulacja jest ważna i tutaj lepiej postawić na tę większą. Zwróćcie też uwagę, aby zawartość siatki podobnie jak popiołu był niska, a wilgotność nie przekraczała 12%. Tyle o parametrach ekogroszku, czas przejść do zalet opalania nim. Otóż także ten materiał można uznać za ekologiczny i efektywny. Nie emituje wielu substancji szkodliwych czy gazów, ale wymaga zastosowania specjalnego pieca. Wybierając ten z podajnikiem zyskuje się olbrzymią wygodę i nie trzeba codziennie chodzić i dorzucać do pieca.

Czy warto ogrzewać dom pelletem?

Coraz więcej osób zastanawia się nad ogrzewaniem domu pelletem i również takie rozwiązanie jest efektywne. Jednak na samym początku należy znaleźć dobry piec, co wiąże się z kosztami, ale i dobrego dostawcę tego materiału, bo niestety słabej jakości pellet może zatykać podajnik, a przy tym emituje dużą ilość pyłu. Ale ogrzewanie domu wysokiej jakości pelletem ma sporo zalet, wśród nich w ogólnym rozrachunku małe koszty eksploatacji, ale i to iż spalanie pelletu nie przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza, a sam materiał nie pachnie nieprzyjemnie.

Każde z tych rozwiązań ma sporo zalet, Niezależnie co wybierzecie pamiętajcie, że kluczem do niskich rachunków jest wysoka jakość materiału grzewczego i wysoka jakość pieca.