Wskazówki dotyczące naprawy ogrzewania i klimatyzacji

naprawa

Ogrzewanie i klimatyzacja to dwie rzeczy, których rozpaczliwie potrzebujemy, szczególnie zimą, kiedy termometr nie pokazuje więcej niż zero stopni, lub latem, gdy robi się nieznośnie gorąco. Jednak nie tylko ty potrzebujesz jednostki HVAC, HVAC również ciebie potrzebuje. 

Właściwa konserwacja tych urządzeń przedłuża ich żywotność i zapobiega częstym naprawom, które kosztują dużo pieniędzy.

W niektórych przypadkach wady są skomplikowane i musisz zadzwonić do specjalisty, ponieważ nie masz pojęcia, jak poradzić sobie z usterką lub nie masz odpowiedniego sprzętu i narzędzi. Jednak w niektórych sytuacjach można uniknąć wezwania serwisanta i zapłacenia pieniędzy za drobną wadę, którą sam możesz sobie poradzić. 

Poniższe wskazówki mogą pomóc w utrzymaniu i naprawie urządzenia HWAC bez pomocy złotej rączki.

Upewnij się, że jest czysty

Być może czasem zastanawiasz się, dlaczego twój prąd przemienny nie chłodzi lub nie nagrzewa się prawidłowo. Odpowiedź jest niewiarygodnie prosta, trzeba ją czyścić przynajmniej raz w roku. Jeśli będziesz trzymać się tego nawyku, będzie on działał odpowiednio i unikniesz dalszych wad. 

Po pierwsze, musisz wyłączyć element. Następnie należy rozpocząć czyszczenie części zewnętrznej za pomocą odkurzacza, aby usunąć wszystkie liście, brud lub owady, które zatkają odpływ. Należy szczególnie uważać na płetwy, ponieważ łatwo się wyginają, więc użyj pędzla i wyprostuj zgięte płetwy do ich normalnego stanu. Część wewnętrzna jest łatwiejsza do czyszczenia, ponieważ należy dokładnie wyczyścić filtry i rurkę spustową z wszelkich zanieczyszczeń wewnątrz.  

Ta procedura nie zajmie Ci więcej niż kilka godzin, ale pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze i ochroni Cię przed większymi i droższymi usterkami.

Wyczyść i wymień filtry

Inną ważną rzeczą, którą ludzie zaniedbują, są filtry powietrza. Po prostu nie jest możliwe, aby Twój klimatyzator działał płynnie, jeśli nie wymieniłeś filtrów przez długi okres czasu. Sprawdzanie i wymiana filtrów to coś, co każdy może zrobić. Jeśli zauważysz, że są zbyt brudne i zatkane, natychmiast je wymień. 

Brudne filtry powietrza prowadzą do poważniejszych problemów, takich jak zamrożenie lub słabe działanie systemu, co powoduje wysokie rachunki za prąd. Ponadto, wolne od brudu filtry przyczyniają się do czystości twojego domu i nie powodują uszczerbku na zdrowiu.

Powinieneś je zmieniać co najmniej dwa razy w roku, ale w niektórych klimatach należy to robić częściej. 

Zdobądź inteligentny termostat

Ten rodzaj termostatu zdecydowanie stał się koniecznością dla każdego urządzenia klimatyzacyjnego. Jest łatwy w obsłudze i można zaprogramować temperaturę w domu o każdej porze dnia. Nie ma znaczenia, czy jesteś w pracy; możesz ustawić termometr, aby zaczął chłodzić jedną lub dwie godziny przed powrotem do domu. W ten sposób czujesz się komfortowo po długim dniu w pracy i oszczędzasz na rachunkach za prąd. 

Nie bez powodu te termostaty nazywane są inteligentnymi, ponieważ są energooszczędne i starają się zużywać jak najmniej prądu. Będą cię kosztować więcej pieniędzy, ale wkrótce się zwrócą, zmniejszając rachunki za media. 

Radzić sobie z hałasem

Bardzo często AC wydają dziwne dźwięki, które brzmią jakby się załamały. Nie panikuj, ponieważ problem jest zwykle prostszy. W takich przypadkach należy oczyścić wentylator z brudu nagromadzonego na łopatach i sprawdzić, czy jakikolwiek przedmiot nie blokuje jego obrotów. 

Jeśli to nie pomoże, być może twoje urządzenie nie jest prawidłowo zamontowane. Można to łatwo zauważyć, ponieważ wytwarzałoby to wibracje nie tylko hałas. Powinieneś sprawdzić, czy jest bezpiecznie zainstalowany, czytając instrukcję. Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości, zadzwoń do wykonawców, którzy go zainstalowali, aby przyjechali i sprawdzili problem.

Czasami klimatyzator jest po prostu zbyt głośny i można go złagodzić, kupując koc dźwiękowy, który przechodzi nad sprężarką. Istnieją koce dla różnych modeli, a także uniwersalne.

Zakończyć

Elementy grzewcze i klimatyzacyjne stały się istotną częścią każdego domu i nie należy ich uważać za coś oczywistego. 

Jeśli dobrze się nimi zajmiesz, będą ci służyć dłużej, nie powodując żadnych dodatkowych niedogodności. 

Wolny czas na konserwację, z pewnością zrobi cuda dla twojego systemu HWAC!