Wybieramy ogrzewanie podłogowe – o czym warto pamiętać?

ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe pojawia się w nowym budownictwie. Zyskuje na popularności, bo tzw. podłogówka ma wiele zalet. Przede wszystkim to równomiernie rozprowadzane ciepło, komfort termiczny oraz większe możliwości aranżacyjne. W przypadku ogrzewania podłogowego nie obejdzie się jednak bez wad. Co trzeba wziąć pod uwagę przed montażem tego systemu grzewczego, by przyniósł zalety domownikom?

Ogrzewanie podłogowe – zaplanuj na etapie projektowania

Tzw. podłogówka powinna być wzięta pod uwagę już na etapie projektowania danego obiektu. Wiąże się bowiem z instalacją wykonaną pod podłogową, niezależnie od tego, czy będzie to ogrzewanie wodne czy elektryczne.

Taka instalacja jest dużą inwestycją, ale dobrze zaplanowana, zamontowana przez fachowców i wykonana na bazie odpowiedniej jakości elementów posłuży przez długie lata, a ryzyko ewentualnych usterek będzie ograniczone do minimum.

Ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne?

Przyszli użytkownicy muszą się zastanowić, na czym najbardziej im zależy. Podłogówka zasilana z sieci centralnego ogrzewania, czyli do rozprowadzania ciepła wykorzystująca wodę, tak jak klasyczne grzejniki ścienne, jest droższa, ale późniejsza eksploatacja to mniejsze koszty. Ogrzewanie podłogowe elektryczne jest tańsze biorąc pod uwagę całą instalację, może być za to droższe podczas codziennego użytkowania.

Systemy ogrzewania podłogowego zasilanego prądem, pochodzące od renomowanych producentów, mogą być jednak energooszczędne, wygodne w użytkowaniu, a do tego posłużą przez cały rok, a nie tylko sezonowo. Takie rozwiązania znajdziemy na stronie firmowej Econovli.pl.

Aranżacja domowych wnętrz

Podłogówka ma tę przewagę nad grzejnikami ściennymi, że jest w całości schowana pod podłogą. Pozostawia zatem wolne ściany, więc możliwości aranżacyjne są znacznie większe. Należy jedynie pamiętać o tym, że ogrzewanie podłogowe wykorzystuje do zaoferowania komfortu termicznego we wnętrzu całą powierzchnię podłogi. Trzeba więc zrezygnować z mebli i elementów wyposażenia zajmujących duże powierzchnie podłogi, na rzecz mebli na nóżkach, aby nie zakłócały przepływu ciepła. Tego typu wyposażenie można znaleźć w sklepie DomIDeko.

Przy podłogówce nie każdy materiał na podłogę się sprawdzi, podobnie jak i trzeba zrezygnować z grubych dywanów oraz tych o długim włosiu.

Najważniejsze zalety

Systemy ogrzewania podłogowego pozwalają na oszczędności, bo można obniżyć temperaturę nawet o 2 stopnie Celsjusza w porównaniu do przypadku stosowania grzejników ściennych. Komfort termiczny pozostanie ten sam, ale na rachunkach zauważona zostanie różnica.

Ciepła podłoga pozwala na chodzenie po niej boso, bez ryzyka przeziębienia. Tę zaletę docenią zmarzluchy.

Na koniec warto wspomnieć, że tzw. podłogówka to ogrzewanie uniwersalne, które można zastosować w dowolnym wnętrzu, niezależnie od gabarytów pomieszczenia. Wystarczy właściwie dopasować system grzewczy i można się cieszyć pożądanym komfortem, nie tylko w sezonie jesienno-zimowym.