10 najważniejszych rzeczy, które warto wiedzieć o budowaniu własnego domu

budowa domu

Budowa własnego domu to wyjątkowa i ekscytująca przygoda. Choć satysfakcjonujący, proces budowania może również wydawać się zniechęcającym doświadczeniem z wieloma wyzwaniami – ale nie musi. Jasne, wiesz, że chcesz zbudować dom swoich marzeń, ale od czego w ogóle zacząć? Im lepiej jesteś przygotowany, tym łatwiejszy będzie ten proces. Te wskazówki poprowadzą Cię we właściwym kierunku i pomogą uniknąć wielu typowych błędów podczas budowania wymarzonego domu. Dzięki nim zachowasz zdrowy rozsądek.

Określ swój budżet

Proces budowy domu zaczyna się od określenia słowa „B”, które wszyscy tak bardzo kochamy – budżetu. Możesz zacząć od spotkania z lokalnym wykonawcą i podjęcia decyzji, na co Cię stać, a na co nie. Gdy już ustalisz budżet, możesz zacząć. Nigdy nie wiadomo, być może stać Cię na większy dom, niż myślałeś!

Zakup ziemi

Przede wszystkim musisz mieć kawałek ziemi, na którym możesz zbudować swój wymarzony dom. Pomoże Ci to zdecydować, jak duży lub mały projekt domu musisz kupić. Po zakupie ziemi możesz zacząć szukać swojego wymarzonego projektu domu.

Znajdź projekt domu, który Ci się podoba

Znalezienie projektu domu, który pasuje do Twojego stylu życia, jest jedną z najważniejszych części tego procesu. Trudno jest zawęzić wyszukiwanie do tylko jednego projektu domu, gdy do wyboru są dosłownie tysiące. Większość wyszukiwań projektów domów zaczyna się od powierzchni lub liczby pożądanych sypialni. Możesz również ograniczyć wyniki do stylu architektonicznego (lub spojrzeć na plany z określonymi cechami).

Wybierz projekt domu, który pasuje do charakteru Twojej ziemi. Lepiej (i taniej) dopasować dom do gruntu, niż próbować dopasować go do domu. Również wielkość i kształt parceli wpływa na rodzaj domu, który można na niej zbudować.

Czy często się bawisz (wolisz pokoje zamknięte lub bardziej otwarte swobodne przestrzenie)? Czy masz zwierzęta? Czy masz dzieci lub planujesz mieć dzieci w przyszłości? Czy gotowanie jest czymś, co lubisz robić? Czy jesteś singlem? Pracujesz w domu i potrzebujesz biura? Wszystkie te pytania pomogą Ci określić, jaki rodzaj projektu domu, jeśli chodzi o piętra potrzebujesz (otwarty, mały, duży, parterowy, dwupiętrowy, mieszkanie na świeżym powietrzu itp.) 

Przy tak wielu możliwościach projektów domów zwykle konieczne jest filtrowanie wyników wyszukiwania. Jeśli znajdziesz świetny wygląd zewnętrzny i inny plan piętra, zadzwoń do sprzedającego projekt, a on przyjrzy się modyfikacji jednego z projektów domów, aby uwzględnić cechy drugiego.

Możesz dostosować swój plan

Dzięki wiedzy specjalistów w zakresie projektowania możesz uzyskać pełne spektrum opcji zmiany projektu. Obejmują one zmiany od powiększenia lub zmniejszenia całkowitej powierzchni projektu domu, po zmianę linii dachu lub typu fundamentu. W zależności od zakresu zmian można dokonać edycji istniejącego projektu domu lub może wymagać ponownego narysowania tego projektu.

Eksperci i projektanci mogą pomóc w tych zmianach. Po prostu upewnij się, że uzyskasz aprobatę władz lokalnych i upewnij się, że Twój projekt spełnia wymagania lokalnego prawa budowlanego.

Sprawdź lokalne kody budowlane

Każde województwo, miasto i dzielnica mają swój własny zestaw kodeksów i przepisów, które według nich najlepiej sprawdzają się na ich obszarze. Będziesz jednak musiał przedstawić projekt domu lokalnemu architektowi lub inżynierowi, aby ustalić, czy będą one zgodne z lokalnymi przepisami.

Niektóre miasta i województwa wymagają obecnie, aby licencjonowany architekt lub inżynier dokonał przeglądu i „zapieczętował” projekt lub oficjalnie zatwierdził go przed rozpoczęciem budowy ze względu na koszty energii, bezpieczeństwo i inne czynniki. Przed złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę lub rozpoczęciem faktycznej budowy zdecydowanie zalecamy skonsultowanie się z lokalnym urzędnikiem budowlanym, który poinformuje Cię, czy taki przegląd jest wymagany. Jeśli zajdzie potrzeba wprowadzenia zmian, dział modyfikacji firmy sprzedającej projekt domu na pewno pomoże.

Koszt budowy

Ile będzie kosztować budowa według wybranego projektu domu? To popularne pytanie wśród wielu nabywców domów. Koszty budowy domu zależą od miejsca budowy domu, poziomu wykończenia (płytki, wykończenie, jakość okien itp.) oraz terenu. W większości wypadków przybliżony kosztorys budowy dostajemy wraz z zakupem wybranego projektu domu

Zakup kopii projektów domów

Kupując wybrany projekt domu, należy zachować pełny zestaw kopii do archiwizacji oraz wystarczającą liczbę kopii projektu domu dla budowniczego i wykonawców, instytucji pożyczkowej i działu budowlanego. Szybka wycieczka do lokalnego wydziału budowlanego lub na jego stronę internetową pokaże, ile kopii będzie potrzebnych. Wykonawcy i podwykonawcy będą potrzebować kopii projektu domu w celu stworzenia oferty. Coraz popularniejsze jest kupowanie projektów domów w wersji elektronicznej w formacie „PDF”, ponieważ możesz zabrać lub wysłać plik do lokalnej drukarni, gdy tylko potrzebujesz kolejnej kopii.

Znalezienie firmy budowlanej

Możliwe, że masz wizję swojego idealnego domu. Wyzwanie teraz: znalezienie konstruktora, który przyjmie tę wizję i, co najważniejsze, ją urzeczywistni. Postaraj się określić nie tylko, czy każdy budowniczy jest dla Ciebie odpowiedni, ale także czy dobrze pasujesz do niego. Jeśli budowniczy regularnie buduje domy warte miliony złotych, a ty chcesz wydać 500 000 złotych, być może będzie lepiej, jeśli będziesz mieć kogoś innego.

Na koniec: miej na uwadze szerszy obraz

Proces budowy może czasami przytłaczać, ale pamiętaj, że oszczędzasz tysiące złotych kupując gotowy projekt domu , zamiast zatrudniać własnego architekta, by na końcu mieć swój wymarzony dom. Staraj się nie odrzucać szybko kolejnych wersji projektów domów. Patrząc na domy, trzeba mieć otwarty umysł. W ten sposób nauczysz się rzeczy, których nigdy nie zdawałeś sobie sprawy. Z biegiem czasu Twój „idealny” dom będzie ewoluował i zmieniał się. Będziesz lepiej rozumieć, czego chcesz, przyglądając się z bliska wielu projektom domów.