Czy warto zainwestować w rolety antywłamaniowe?

rolety zewnętrzne

Piękny byłby świat, w którym zabezpieczenia antywłamaniowe byłyby czymś zbędnym. Niestety co jakiś czas pechowi właściciele domu lub mieszkania padają ofiarą złodziei. Kiedyś może to spotkać również nas – dlatego nie pozostaje nic innego niż realna ocena jakie zabezpieczenie będzie w naszym przypadku najsensowniejszym rozwiązaniem.

Dziś skupimy się na jednym, bardzo popularnym w ostatnich czasach rozwiązaniu – roletach antywłamaniowych. Dodatkowe zabezpieczenie zewnętrzne ochroni nasze szklane okna i drzwi. Główną kwestią pozostaje w jakim stopniu je ochroni. Tutaj z pomocą przychodzi podział na klasy rolet antywłamaniowych w skali od RC1 do RC6.

RC1 to najmniej skuteczna wersja rolety antywłamaniowej. Zabezpiecza przed przypadkowymi wtargnięciami i aktami wandalizmu. Może okazać się zaporą dla złodziei amatorów. Rolety o klasie RC2 stanowią poważniejsze zabezpieczenie, a poziom RC3 to już przeciwdziałanie bardziej doświadczonym włamywaczom oraz ochrona przed narzędziami takimi jak jak łom czy piła. Najwyższy poziom zabezpieczeń – RC6 – to godny przeciwnik „profesjonalnego” złodzieja.

Wraz ze wzrostem klasy zabezpieczeń wrasta również cena za rolety. Dlatego należy wybrać optymalne dla nas rozwiązanie. Warto nie popadać w skrajności – nie trzeba najsilniejszego zabezpieczenia, żeby ochronić się przed większością złodziei. Najczęściej właściciele domów i mieszkań padają ofiarą drobnych złodziei lub złodziei z nieco większym doświadczeniem. W takim przypadku sam widok rolety antywłamaniowej może wystarczyć, żeby odstraszyć potencjalnych włamywaczy, a nawet jeśli to nie wystarczy to już rolety na poziomie RC3 będą stanowić dla nich sporą barierę.

Warto również mieć na uwadze to, że nawet jeśli złodziej będzie potrafił poradzić sobie z roletą antywłamaniową, narobi przy tym sporo hałasu. Zajmie mu to też dodatkowy czas, dzięki czemu jest większa szansa, że ktoś to zauważy i odstraszy złodzieja lub zgłosi szybko sprawę policji. Roletę można także oczywiście połączyć z systemem alarmowym. Takie rozwiązanie to jeszcze większa skuteczność.

Pamiętajmy też o tym, że nawet roleta wykonana z wytrzymałych komponentów i wyposażona w różne rozwiązania związane z bezpieczeństwem okaże się mało skuteczna jeśli zostanie źle zamontowana. Nie pozostawiajmy sprawy przypadkowi i montaż rolet antywłamaniowych zlećmy specjalistom.

Na koniec jeszcze jedna zaleta rolet antywłamaniowych – tak samo jak inne rozwiązania zabezpieczające dom lub mieszkanie przed włamaniami, zapewniają one spokój ducha domownikom, a to coś w co na pewno warto zainwestować.

Tekst powstał przy współpracy z firmą FABROL – specjalistami w dziedzinie rolet i bram.