3 pomysły na kompozycję galerii fotoobrazów na ścianie w salonie

3 pomysły na kompozycję galerii fotoobrazów na ścianie w salonie

Obraz jest niemal koniecznym elementem dekoracyjnym na ścianach w salonie. Można zamówić u zawodowego artysty dzieło w technice olejnej, lecz jest to rozwiązanie ekskluzywne i bardzo kosztowne. Na szczęście istnieje atrakcyjna cenowo alternatywa: fotoobrazy drukowane na płótnie, które doskonale imitują malarstwo sztalugowe i dają pełną wolność kreacji. Podpowiadamy, jak dobrać formaty obrazów i jak je skomponować na ścianie w salonie.

Oferta producentów drukowanych obrazów jest imponująca. Ich tematyka i rozmiary pozwalają na dopasowanie do każdego pomieszczenia w domu, biurze, hotelu czy restauracji. Łatwo dobierzesz obrazy na płótnie pasujące zarówno do wnętrz w stylu klasycznym, jak i świetnie łączące się z nowoczesnymi nurtami aranżacyjnymi: stylem glamour, industrialnym czy zaskakującym nurtem boho.

Wybór tematyki i kolorystyki obrazów jest podstawowym warunkiem dopasowania do charakteru pomieszczenia. Jednak o ostatecznym efekcie w dużym stopniu decyduje kompozycja, czyli sposób rozmieszczenia obrazów na ścianie. Przedstawiamy trzy łatwe do zastosowania schematy doboru ilości, wielkości i sposobu rozmieszczenia drukowanych obrazów.

Pomysł nr 1: jeden obraz na jednej ścianie

Jeden obraz na jedną ścianę to pozornie najprostszy typ kompozycji. Jednak jego walory estetyczne zależą od tego, jaki będzie stosunek wielkości obrazu do powierzchni ściany. Najbezpieczniejsze wizualnie jest umieszczenie dużego obrazu w geometrycznym centrum ściany, a dokładnie w centrum wolnej przestrzeni, której nie przesłaniają meble ani inne elementy wyposażenia.

Odważniejszy pomysł podpowiada ekspert ze sklepu z tapetami Kraina Barw w Poznaniu– Intrygującym artystycznie posunięciem jest umieszczenie niewielkiego obrazu na płótnie w centrum pustej powierzchni ściany. Takie ustawienie wręcz przymusza do tego, aby zbliżyć się i dokładnie obejrzeć obraz. Temat dzieła powinien tłumaczyć decyzję o poświęceniu całej ściany na jego ekspozycję. Dla jednych dobrym uzasadnieniem będzie reprodukcja cenionego dzieła sztuki, dla innych portret ukochanego dziecka. Wszyscy mogą zyskać oryginalny wystrój wnętrza.

Jeżeli wieszasz obraz nad stojącą przy ścianie kanapą czy komodą, to powinien być on poziomym prostokątem. Z kolei na wąskich powierzchniach ścian pomiędzy oknami lub wysokimi meblami świetnie sprawdzą się obrazy pionowe. Warto pamiętać o tym, że górne krawędzie obrazów nie powinny znajdować się na tej samej wysokości, do której sięgają meble. Zróżnicowanie wysokości sprawia, że kompozycja wydaje się lżejsza, otwiera się i stwarza poczucie swobody.

Pomysł nr 2: kolaż z obrazów

Jeżeli nie masz dużego doświadczenia w komponowaniu obrazów na ścianie, możesz zaryzykować “artystyczny nieład”. Oznacza on zapełnienie całej powierzchni ściany obrazami o zróżnicowanych rozmiarach. Bardziej uporządkowaną wersją kolażu będzie kompozycja złożona z niewielkich obrazów o identycznych wymiarach, które tworzą regularną szachownicę. Do wyboru masz wersję zamkniętą lub “niedokończoną”, z miejscem pozostawionym na obrazy, które planujesz dodać w przyszłości. Kolaż może mieć wyraźnie zaznaczone centrum: mały obraz otoczony większymi lub odwrotnie – duży w oprawie wielu mniejszych.

Wieszając dużo obrazów obok siebie, pamiętaj o pozostawieniu światła, czyli wolnych przestrzeni. Rysunek, który tworzą stałe odstępy pomiędzy obrazami, decyduje o harmonii kompozycji lub jej chaotyczności. Jeżeli zależy Ci na dopracowanym efekcie, rozplanuj kompozycję przy użyciu taśmy malarskiej lub ułóż obrazy w programie graficznym.

Pomysł nr 3: dyptyk, tryptyk lub pentaptyk

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest użycie gotowych zestawów obrazów. Mogą to być kompozycje złożone z dwóch (dyptyk), trzech (tryptyk) lub pięciu obrazów (pentaptyk). Oczywiście można zastosować większą liczbę części, lecz jest to rzadka praktyka. Jeżeli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, przygotuj nieparzystą liczbę części – dzięki temu zachowasz symetryczny układ złożony z obrazu centralnego i skrzydeł.

W obrazach wieloczęściowych niezwykle ważna jest tematyka. Najczęściej stosowane są dwa rozwiązania: podział jednego obrazu na wiele części lub stworzenie serii obrazów na wybrany temat. Oznacza to, że można podzielić fotografie sympatycznego kotka na kilka części, wydrukować kilka różnych ujęć tego samego kota lub zdjęcia wielu różnych kotów. Ta sama zasada dotyczy kwiatów, krajobrazów, panoram miast.

Odpowiednio dobrany obraz lub seria obrazów będzie świetną ozdobą Twojego salonu. Warto też sięgnąć po obrazy do sypialni, do pokoju dziecięcego i do kuchni. Drukowane na płótnie obrazy doskonale sprawdzają się też w przestrzeniach komercyjnych.