Nowoczesne oświetlenie do magazynu – jak dobrać idealne lampy?

nowoczesne oświetlenie do magazynu

Prawidłowe oświetlenie w miejscu pracy to nie tylko kwestia przestrzegania zasad BHP, ale także tworzenie optymalnych warunków do działania, zwiększenie efektywności w realizacji poszczególnych procesów oraz poprawa jakości pracy. Dotyczy to nie tylko biura lub hal produkcyjnych, ale także magazynów. Jakie lampy powinny trafić do przestrzeni składowania, by stworzyć komfortowe środowisko do pracy? O tym napiszemy w dalszej części artykułu.

Do czego służy światło w magazynach?

Lampy w magazynach to jeden z niezbędnych elementów wyposażenia. Prawidłowo zaplanowana instalacja oświetleniowa zapewnia bowiem bezpieczeństwo podczas przemieszczania się dla wszystkich osób przebywających w magazynie. Dodatkowo przemysłowe lampy magazynowe ułatwiają kompletację, segregację i rozmieszczanie towarów na odpowiednich półkach.

W magazynach wykonuje się też wiele innych czynności. Stąd niezbędne jest przygotowanie oświetlenia, dopasowanego do poszczególnych stanowisk pracy, np. przyjmowania przedmiotów, konfekcjonowania lub pakowania.

Jakie powinny być lampy przemysłowe do magazynu?

W magazynach zazwyczaj montuje się solidne lampy techniczne, które zapewniają wygodę stosowania i są odporne na uszkodzenia. Najczęściej stosuje się rozwiązania hermetyczne o wysokim współczynniku IP. Dzięki nim minimalizuje się ryzyko wniknięcia do wnętrza pyłu lub wilgoci, przez co zagrożenie zwarciem w instalacji i zepsuciem lampy jest zdecydowanie mniejsze.

Lampy magazynowe powinny być zrobione z materiałów solidnych, które nie ulegają niszczycielskiemu działaniu korozji. Stawia się zatem na oprawy aluminiowe lub z tworzyw sztucznych, które bez większego problemu utrzymują optymalne parametry techniczne i walory wizualne.

Równie ważne są prawidłowo dobrane żarówki, emitujące światło o właściwym natężeniu i temperaturze barwowej. Zazwyczaj stawia się na rozwiązania dostarczające światło neutralne lub zimno białe, które wspiera koncentrację i poprawia efektywność pracy.

Natężenie światła dopasowuje się do typu zadań wzrokowych wykonywanych na danym stanowisku. Precyzyjnie regulują to przepisy polskiego i europejskiego prawa, w tym norma EN 12462-1. W miejscach, gdzie nie wykonuje się czynności precyzyjnych, można wykorzystać tylko oświetlenie główne, o natężeniu do 200-300 lx. W miejscach przeznaczonych do ręcznego pisania, pracy przy komputerze lub stanowisk kreślarskich wartość musi być zdecydowanie wyższa i powinna wynosić ok. 750-1000 lx. Niejednokrotnie stosuje się tam zatem praktyczne lampy zadaniowe.

Technologia LED – dlaczego warto ją wybrać?

W halach przemysłowych i w magazynach coraz częściej wykorzystuje się energooszczędne źródła światła LED. Są to urządzenia zapewniające wygodną i w pełni bezpieczną pracę, w prawidłowo dobranych warunkach oświetleniowych.

Lampy LED, dostępne np. w sklepie Azzardo.com.pl, pozwalają na dopasowanie natężenia i temperatury barwowej światła do potrzeb konkretnego stanowiska. Dzięki temu zwiększa się komfort i bezpieczeństwo pracy, co przekłada się także na wzrost wydajności i precyzji wykonywanych zadań.

Oświetlenie LED wyróżnia się wysoką bezawaryjnością i niskim poborem energii elektrycznej, przez co uznaje się je za rozwiązanie ekonomiczne i przyjazne nie tylko dla budżetu firmy, ale także dla środowiska naturalnego.

Najpopularniejsze produkty oświetleniowe do magazynów

W magazynach montuje się mocno zróżnicowane oprawy oświetleniowe LED. Ich rodzaj, rozplanowanie w przestrzeni i liczba zależą oczywiście od specyfiki wybranego magazynu. Inne rozwiązania wprowadza się do niewielkich pomieszczeń gospodarczych i magazynów produkcyjnych, a inne do rozbudowanych magazynów wysokiego składowania.

Najczęściej stosowanym typem opraw oświetleniowych są:

  • lampy liniowe LED,
  • świetlówki LED,
  • lampy typu High Bay.

Lampy liniowe i świetlówki LED pozwalają na równomierne doświetlenie całej przestrzeni, zwłaszcza gdy zamontuje się większą liczbę opraw na suficie. Oprawy High Bay to natomiast produkty o wąskim strumieniu światła, pozwalające na regulowanie wysokości zawieszenia oprawy. Dzięki temu można je wykorzystać nawet w magazynach wysokiego składowania. Więcej praktycznych informacji o oświetleniu dostępnych jest na stronie http://www.dommajster.pl/.

Nowoczesne lampy do magazynów

Dobrze dopasowane oświetlenie w magazynie to gwarancja bezpieczeństwa i komfortu podczas realizacji obowiązków służbowych. Warto zadbać o to, by system oświetleniowy zawierał odpowiednią liczbę lamp LED, rozmieszczonych zgodnie z potrzebami i specyfiką przestrzeni, by uzyskać idealne miejsce do wygodnej pracy.