Aranżacja kuchni – jak się do tego zabrać, by uniknąć wnętrzarskich błędów?

aranżacja kuchni

Urządzenie kuchni, choć na pierwszy rzut oka mogłoby wydawać się w miarę proste, w rzeczywistości stawia przed nami wiele wyzwań. Na przestrzeni lat zostały wypracowane konkretne zasady, które umożliwiają uniknąć niechcianych błędów. Powinniśmy mieć świadomość, że kuchnia, ale również inne pomieszczenia, oprócz zaspokojenia naszych estetycznych wizji, muszą być dopasowane pod nasz styl życia i codziennie wykonywane czynności. O tym, jak mamy zamiar funkcjonować w kuchni należy pomyśleć zawczasu, tak by kończąc projekt wszystko było maksymalnie użyteczne. Nasze wymagania musimy skonfrontować również z metrażem i rozkładem pomieszczenia. Dodatkowo nie obędzie bez wzięcia pod uwagę instalacji elektrycznej i wodnej, w które wyposażone jest mieszkanie od dewelopera.

Trzymaj się zasad trójkąta roboczego

Ergonomia w mieszkaniu to jedna z najważniejszych zasad, których powinniśmy się za wszelka cenę trzymać. Przestrzenie nie mogą być jedynie ładne i stylowe, muszą być również w pełni funkcjonalne. Bardzo łatwo jest o tym zapomnieć, kiedy nie mamy w tym aspekcie doświadczenia, a chcemy żeby wnętrza prezentowały się jak najlepiej. Natomiast, jeśli urządzając kuchnię nie chcesz popełnić błędów, które nieustannie będą utrudniać Ci życie, powinieneś trzymać się zasad trójkąta roboczego. Na czym to polega? Pomieszczenie musimy podzielić na trzy części. Jako wierzchołki każdej z wydzielonych sfer powinny stanąć lodówka, kuchenka oraz zlewozmywak. Następnie należy zadbać o to, by odległość między lodówką a kuchenką nie przekraczała 270 centymetrów. Natomiast w przypadku zlewu, dobrze by był od obydwu oddalony maksymalnie o 210 cm. Taki rozkład zapewni Ci pełen komfort.

Nie marnuj przestrzeni

Jeżeli właśnie zakupiłeś mieszkanie od dewelopera, to miejsce przeznaczone na kuchnię jest z pewnością przestronne, a co najważniejsze niczym nie zastawione, jak w przypadku lokali z rynku wtórnego. Częstym błędem jest jednak nieodpowiednie wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Tworzą się puste miejsca, które nie pełnią żadnej roli, a wręcz powodują, że kuchnia nie wygląda zbyt atrakcyjnie. Jeżeli masz do dyspozycji naprawdę spory metraż możesz postawić na przykład na wyspę kuchenną. Jest ona w stanie dodać wnętrzom jedynego w swoim rodzaju charakteru oraz sprawić, że zyskasz więcej miejsca roboczego. Będzie stanowić także dodatkową przestrzeń do przechowywania niezbędnych sprzętów. Jeżeli nie koniecznie chcesz decydować się na takie rozwiązanie, możesz połączyć kuchnię z jadalnią. To często stosowany zabieg, który staje się wręcz nieoceniony, gdy po zjedzonym posiłku przychodzi czas na zabranie wszystkiego ze stołu.

Postaw na jeden styl

Mając puste mieszkanie od dewelopera niektórzy z nas starają się przelać każdą posiadaną w głowie wizję na to, co ma w rzeczywistości powstać. Niestety prowadzi to tylko i wyłącznie do tego, że robi się chaos, bałagan i tak zwany misz masz. Z dobrym stylem i wyczuciem będzie to miało niewiele wspólnego. I mowa tu już nie tylko o samej kuchni, ale o wszystkich pomieszczeniach, a w szczególności salonie, który z pewnością będzie z nią graniczył. Wystrój wnętrz nie może się ze sobą gryźć, więc musimy zdecydować się na jeden styl. Jeżeli towarzyszą nam wątpliwości czy podołamy, dobrze jest podjąć współpracę z architektem wnętrz, który stworzy spójne, modne i dopasowane do nas przestrzenie.