Jak poprawnie nakładać klej do płytek, aby zapobiec ich odspajaniu?

montaż płytek

Klej do płytek pełni bardzo ważną rolę podczas remontów kuchni, łazienek, balkonów. Prawidłowe użycie produktu pozwala uniknąć odspajania płytek, co bywa kosztownym i przysparzającym nerwów problemem. Klej powinien być nie tylko odpowiednio nałożony, ale również dobrany właściwie do sytuacji. Co w takim razie należy wiedzieć o pracy z klejem do płytek?

Jak używać kleju do płytek?

Klejem do płytek nazywana jest rozrobiona zaprawa klejowa, która dostarczana jest w formie sypkiej. Przygotowanie produktu do użycia nie jest skomplikowane, ponieważ polega na wymieszaniu sypkiej zaprawy z wodą. Ważne jest jednak, aby przestrzegać proporcji opisanych w instrukcji danej zaprawy. Kleje poszczególnych producentów mogą się w tym zakresie różnić. Kolejną istotną czynnością jest dokładne połączenie mieszanki, klej jest gotowy do użycia po osiągnięciu konsystencji gęstej pasty.

Zgodnie ze sztuką budowlaną klej do płytek powinien być nałożony metodą kombinowaną, czyli zarówno na podłoże, jak i na płytkę. Do tego celu używana jest paca z grzebieniem. Warstwa nakładanego kleju uzależniona jest od wielkości i ciężkości płytki, im większa płytka, tym więcej powinno być pod nią masy. Warto pamiętać, że kleje szybko wysychają, aby zapobiec odspajaniu płytek, należy więc dostosować ilość rozrabianego produktu do możliwości jego zużycia. Stężały klej niewystarczająco dobrze scali płytkę z podłożem.

Jaki klej do płytek wybrać?

Istotna dla efektu pracy jest nie tylko technika nakładania kleju, ale również jego odpowiedni wybór. Klej wybierany jest w zależności od materiału podłoża, do którego będą mocowane płytki i warunków, w jakich będzie użytkowany. Wśród często wybieranych produktów wyróżniane są kleje uelastycznione o wysokiej trwałości i żelowe do trudnych powierzchni. Warto przed przystąpieniem do pracy znaleźć odpowiedni produkt, na przykład w sklepie ogólnobudowlanym MSexpert.pl, w którym doradcy pomogą wybrać najlepszą dla danego projektu zaprawę.

Nowoczesne produkty mają wyjątkowe właściwości, które znacznie usprawniają pracę, warto więc zwrócić na nie uwagę. Na przykład żelowy klej do płytek ATLAS wyróżnia się szybkością zasychania, dzięki czemu już po dwóch godzinach od położenia okładziny można na nią wejść. Produkty żelowe charakteryzują się również wysoką elastycznością, mogą być stosowane na trudnych podłożach, takich jak stare płytki, ogrzewanie podłogowe lub powierzchnie mocno nasłonecznione.