Charakterystyka jabłoni Szara Reneta
Jabłoń Szara Reneta jest bardzo starą odmianą. Wyhodowana we Francji, prawdopodobnie na początku XVII wieku, zyskała od razu ogromną popularność. Zadecydowała o tym przede wszystkim przydatność do długotrwałego przechowywania i walory smakowe. Aktualnie trudno jest kupić jej sadzonki, ale na szczęście ta sytuacja się zmienia, bo coraz więcej posiadaczy ogrodów pragnie mieć ją u siebie. Dlaczego warto ją uprawiać?
Czym charakteryzuje się Szara Reneta?
Szara Reneta stosunkowo szybko rośnie i cechuje się dużą odpornością. Jednak niezbyt dobrze znosi duże mrozy, więc świeżo zasadzoną sadzonkę oraz młode drzewko warto zabezpieczyć na zimę. Dorosłe drzewo dorasta nawet do 4 metrów wysokości i tworzy kulistą koronę. Intensywnie owocuje co drugi rok, jednak do dobrego wzrostu i zawiązania owoców, potrzebuje w swoim sąsiedztwie innego gatunku jabłoni, która będzie zapylaczem.
Owoce Szarej Renety są szarozielone i niepozorne. Niektórzy uważają, że nadają się tylko na przetwory, jednak te słodko-kwaśne jabłka o korzennej nucie znajdują swoich amatorów. Owoce przy sprzyjających warunkach dadzą się przechowywać nawet do połowy zimy, a w przetworach o wiele dłużej. Trzeba zaznaczyć, że Szara Reneta jest królową tradycyjnej szarlotki, ale równie dobrze sprawdza się w innego rodzaju wypiekach. Kwaskowy smak owoców, przełamujący słodycz ciasta, daje niesamowity efekt.
Uprawa Szarej Renety
Kupując sadzonki Szarej Renety w miejscu takim, jak Szkółka Drzew i Krzewów Karolina Wyrzykowska, od razu warto zaplanować dla nich słoneczne stanowiska. Młode sadzonki można zimą zabezpieczyć agrowłókniną. Gleba nie może być podmokła ani okresowo zalewana. To akurat dotyczy się wszystkich gatunków jabłoni. Uprawa udaje się na glebie piaszczysto-gliniastej. Dodatkowo można ją wiosną nawozić kompostem lub nawozem mineralnym. Gdy lato jest suche, Renetę trzeba podlewać. Jabłoń ta jest odporna na wiele chorób drzew owocowych, jednak warto obserwować, czy nie pojawił się na niej mącznik.
Zastosowanie owoców Szarej Renety
Szara Reneta rodzi owoce, które nadają się szczególnie do przechowywania i na przetwory. Ich cechą jest fakt, że nawet po obróbce cieplnej nie rozpadają się i zachowują kruchość. W sezonie zimowym można jeść marmoladę z Renety oraz zakonserwowane kawałki o różnych rozmiarach, które używa się do wspomnianej szarlotki lub innego rodzaju wypieków.
Z Szarej Renety z powodzeniem można wyciskać sok lub suszyć, i cieszyć się zdrowymi przekąskami niemal cały rok, do pierwszych zbiorów owoców.