Usytuowanie mieszkania względem stron świata – dlaczego to ma znaczenie?

Usytuowanie mieszkania względem stron świata

Kupując mieszkanie, chcesz, aby cała Twoja rodzina czuła się w nim możliwie najlepiej. Musi więc ono być dopasowane do waszych potrzeb i oczekiwań zarówno pod względem rozkładu, metrażu, jak i lokalizacji. Nie mniej istotna jest kwestia usytuowania konkretnego lokalu względem stron świata. To właśnie ilość światła dziennego oraz godziny, w których wpada ono do poszczególnych pomieszczeń, decyduje w dużej mierze o komforcie i funkcjonalności całego mieszkania.

Jaki wpływ na mieszkanie mają strony świata?

Lokalizacja mieszkania względem stron świata ma niebagatelny wpływ na komfort codziennego życia wszystkich domowników. Ludzki organizm jest bowiem naturalnie zaprogramowany do działania zsynchronizowanego z ruchem słońca po niebie. Hormony wydzielane przez różne organy wewnętrzne decydują o tym, że np. po zapadnięciu zmroku robisz się senny i gorzej jest Ci skupić się na pracy czy nauce, a gdy świeci słońce, czujesz przypływ energii.

Światło słoneczne pobudza do działania, poprawia nasz nastrój i dostarcza nam niezbędnej do życia energii. Z tego powodu pomieszczenia, w których domownicy spędzają większość dnia i prowadzą różne formy aktywności, powinny być dobrze doświetlone, a te przeznaczone do wypoczynku mogą mieć nieco mniej światła. Naturalne oświetlenie powinno być jak najlepiej dopasowane do trybu życia domowników. Ekspozycja mieszkań, których sprzedażą zajmuje się m.in. firma Gryf Development Sp. z o.o., na strony świata ma również bezpośredni wpływ na temperaturę i wilgotność panującą we wnętrzach, gdyż światło słoneczne wpadające do środka przez szyby nagrzewa powietrze, podwyższając tym samym temperaturę i obniżając poziom wilgotności w pomieszczeniach.

Jaki jest idealny rozkład pomieszczeń względem stron świata?

1. Wschód
Okna wychodzące na wschód to idealne rozwiązanie w sypialniach osób mających problem z porannym wstawaniem. Dzięki nim pierwsze promienie wschodzącego słońca będą motywować śpiochów do wstania z łóżka, wprawiając ich w dobry nastrój. W ciągu reszty dnia naturalne oświetlenie w sypialni nie jest aż tak ważne, gdyż większość domowników i tak spędza ją w pozostałych pomieszczeniach. Od wschodu można też urządzić kuchnię, w której o poranku będziesz mógł napić się kawy skąpany w promieniach słońca.

2. Południe
Południe i południowy – zachód to idealna ekspozycja dla strefy dziennej w mieszkaniu. Od tej strony można więc urządzić salon, pokój dzienny albo jadalnię. Zazwyczaj to właśnie te pokoje mają największe okna, więc duża ilość wpadającego przez nie światła słonecznego pomoże obniżyć koszty ogrzewania w sezonie jesienno-zimowym oraz zredukować zużycie energii niezbędnej do sztucznego oświetlania wnętrz. Promienie słońca sprawią, że domownicy będą bardziej aktywni i mniej marudni.

3. Zachód 
Okna wychodzące na zachód świetnie sprawdzają się w kuchni. Dzięki takiej ekspozycji w pomieszczeniu panują optymalne warunki – nie jest zbyt ciemno ani zimno, a promienie słoneczne uprzyjemnią spędzane w kuchni popołudnia i wczesne wieczory. Strona zachodnia to też dobre miejsce na zaaranżowanie gabinetu.

4. Północ
W pomieszczeniach z oknami wychodzącymi na północ można zorganizować łazienkę, spiżarnię, pralnię lub przedpokój. Światło naturalne nie jest w nich aż tak potrzebne, a domownicy nie spędzają tam zbyt dużej części swojego dnia.